eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Nagana a świadectwo pracy

Nagana a świadectwo pracy

2009-11-07 00:30

Czy w świadectwie pracy można/należy umieścić informację o udzieleniu pracownikowi kary nagany oraz o tym, jakie pracownik odbył szkolenia (czy też takie informacje należy umieścić w osobnym dokumencie)?

Przeczytaj także: Świadectwo pracy a kontynuacja zatrudnienia

W świadectwie pracy nie umieszcza się informacji, że na pracownika została nałożona kara nagany. Pracodawca może natomiast umieścić informacje na temat szkoleń, kursów czy dodatkowych kwalifikacji, jakie uzyskał pracownik w czasie trwania stosunku pracy, ale tylko wówczas, jeżeli ich umieszczenia w świadectwie zażąda pracownik.

1. Kara nagany - nie w świadectwie pracy

Przepisy wskazują, jakie dane należy zamieścić w świadectwie pracy. Większość z nich wpisuje się do świadectwa, gdyż tego wymagają przepisy prawa. Niektóre z danych można wpisać wyłącznie na żądanie pracownika. Ani wśród danych obligatoryjnych, ani wśród tych zamieszczanych na żądanie nie ma informacji o ukaraniu pracownika karą nagany lub inną karą porządkową. Oznacza to, że takiej informacji nie można zamieścić w świadectwie pracy.

2. Szkolenia - w świadectwie, ale tylko na żądnie pracownika

Oprócz danych obligatoryjnych, które pracodawca zobowiązany jest umieścić w świadectwie pracy, można w nim zawrzeć także inne dane, które zamieszczane są wyłącznie na żądanie pracownika. Są to informacje o:
  1. wysokości i składnikach wynagrodzenia,
  2. uzyskanych kwalifikacjach,
  3. prawomocnym orzeczeniu sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania, gdy zachodzi przypadek określony w przepisach rozporządzenia o świadectwie pracy, przy czym pracodawca, uzupełniając treść świadectwa pracy o tę informację, podpisuje ją i opatruje datą.
A zatem informacje na temat szkoleń, kursów czy dodatkowych kwalifikacji, jakie uzyskał pracownik w czasie trwania stosunku pracy, można umieścić w ust. 6 świadectwa pracy (tj. w informacjach uzupełniających).

Przykład:
W świadectwie pracy, w części dotyczącej informacji uzupełniających, pracodawca może wpisać, że:
Pracownik w okresie zatrudnienia ukończył:
szkolenie „Skuteczna reklama w Internecie”, „Negocjacje biznesowe”, Studia podyplomowe - Marketing i zarządzanie.


Powyższe dane pracodawca umieszcza tylko wtedy, gdy pracownik wystąpi z taką inicjatywą. Sam nie może takich informacji zamieszczać. Żądanie umieszczenia owych danych pracownik może zgłosić w różnej formie - także ustnie. Dla celów dowodowych lepiej jest jednak, aby złożył w tej sprawie wniosek na piśmie. Co więcej - jeśli pracodawca umieści informacje o uzyskanych kwalifikacjach bez żądania ze strony pracownika, będzie to rodzić takie same konsekwencje, jak niewłaściwe wydanie świadectwa pracy.

3. Informacja o szkoleniach - również w innych dokumentach

Informacje o szkoleniach, które pracownik odbył, można również umieścić w referencjach czy rekomendacjach, o które poprosi pracownik w związku z rozwiązaniem stosunku pracy. Wystawione są one również na życzenie pracownika. Pracodawca nie ma jednak obowiązku ich wydania.

Podstawa prawna:
art. 97 § 2 Kodeksu pracy, § 1 oraz objaśnienia do załącznika - wzoru świadectwa pracy - rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 282).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: