eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Czasowa zmiana treści umowy o pracę

Czasowa zmiana treści umowy o pracę

2009-10-31 00:10

Przeczytaj także: Wypowiedzenie zmieniające: pozew to nie odmowa


Zgodność z kwalifikacjami pracownika

Powierzona czasowo praca musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika:
  • nie może wymagać kwalifikacji wyższych niż te, które pracownik posiada,
  • nie wolno wykwalifikowanemu pracownikowi powierzyć wykonywania pracy, która wymaga bardzo niskich lub wręcz nie wymaga żadnych kwalifikacji.
Zasadę tę wyraźnie potwierdził Sąd Najwyższy (wyrok z 8 maja 1997 r., I PKN 131/97, OSNAP 6/1998/178), który stwierdził, że powierzenie pracownikowi wykwalifikowanemu (technik chemik) pracy niewymagającej żadnych kwalifikacji jest naruszeniem prawa (tj. art. 42 § 4 kp). W tym konkretnym przypadku za pracę niewymagającą kwalifikacji uznane zostało sprzątanie pomieszczeń zakładu pracy.

Wynagrodzenie

Pamiętaj także, że czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy nie może wiązać się z obniżeniem wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymuje. Nie oznacza to jednak, iż można powierzyć pracownikowi tylko taką pracę, za którą przysługuje co najmniej takie wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymywał do tej pory. Można powierzyć również wykonywanie takiej pracy, za którą przysługuje niższe wynagrodzenie. Do sytuacji takiej może dojść np. w przypadku zastępstwa, gdy nieobecny pracownik zatrudniony był na stanowisku, z którym wiązało się niższe wynagrodzenie. Jeśli jednak pracodawca powierzy czasowo wykonywanie pracy gorzej płatnej, będzie musiał wypłacić pracownikowi wynagrodzenie co najmniej w takiej wysokości, w jakiej pracownik otrzymywał je dotychczas.

Ograniczenie czasowe

Powierzenie wykonywania innej pracy jest ograniczone czasowo. W ciągu roku kalendarzowego pracodawca może korzystać z tej przejściowej zmiany w umowie o pracę przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Na te 3 miesiące może składać się kilka krótszych okresów - wówczas musi brać pod uwagę ich łączną długość.

Przykład z życia:
Pracownikowi powierzono wykonywanie pracy innego rodzaju od 1 października danego roku kalendarzowego do końca marca następnego roku kalendarzowego.

W takiej sytuacji pracownik wykonuje inną pracę niż wynikająca z jego umowy łącznie przez 6 miesięcy, ale zachowany jest wymóg wykonywania tej pracy maksymalnie przez 3 miesiące w danym roku kalendarzowym. Od 1 kwietnia pracownik musi wrócić do wykonywania swojej dotychczasowej pracy lub też może wykonywać dalej powierzoną mu pracę, ale w trybie porozumienia zmieniającego treść umowy o pracę lub odpowiednio wcześniej wręczonego mu wypowiedzenia zmieniającego.

Wyjątek: przestój
Praca innego rodzaju może być wykonywana przez cały czas trwania przestoju. Pracodawca nie jest w tym przypadku ograniczony 3-miesięcznym limitem. Może więc zlecić wykonywanie pracy innego rodzaju tak długo, jak długo trwa przestój, nawet jeśli jest to okres dłuższy niż 3 miesiące.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: