eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zakaz konkurencji a nieterminowa wypłata odszkodowania

Zakaz konkurencji a nieterminowa wypłata odszkodowania

2009-10-28 00:55

Rozważmy następującą sytuację: z firmą pożegnał się pracownik, który podpisał umowę o zakazie konkurencji przez okres 12 miesięcy po ustaniu stosunku pracy. Ustalone odszkodowanie miało stanowić równowartość rocznego wynagrodzenia i trafić do jego rąk w dniu rozwiązania umowy o pracę. Tak się jednak nie stało. 3 miesiące po odejściu z firmy pracownik nadal nie otrzymał pieniędzy, mimo że niejednokrotnie monitował w tej sprawie. Czy w takiej sytuacji można uznać, iż zakaz konkurencji przestał obowiązywać?

Przeczytaj także: Zakaz konkurencji: odszkodowanie to nie wynagrodzenie

Odejście pracownika mającego dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić na szwank firmowy interes, niewątpliwie może budzić niepokój zatrudniającego. Pracodawca może jednak chronić się przed konkurencją- temu właśnie służy umowa o zakazie działalności konkurencyjnej po ustaniu zatrudnienia.

Pracownik, który wyrazi zgodę na podpisanie takiego dokumentu, musi jednak otrzymać odszkodowanie. Określenie jego wysokości jest nieodzownym elementem treści umowy o zakazie konkurencji. W myśl art. 1012 § 3 K.p., odszkodowanie za powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej nie może być niższe niż 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem zatrudnienia przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby strony ustaliły wyższe odszkodowanie- tak, jak stało się to w przytoczonym przypadku.

W sytuacji, o której mowa we wstępie, pracodawca zobowiązał się do wypłacenia pracownikowi całości odszkodowania w dniu rozwiązania umowy o pracę. Z obowiązku tego jednak się nie wywiązał. Czy na tej podstawie pracownik może uznać, że zakaz konkurencji już go nie obowiązuje i podjąć pracę w konkurencyjnej firmie?

Przede wszystkim należy tu przypomnieć, że zakaz konkurencji przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa, jedynie w dwóch przypadkach, o których mowa w art. 1012 § 2 K.p. Chodzi tu o:
  • ustanie przyczyn uzasadniających taki zakaz, a więc np. upublicznienie informacji, które dotychczas były objęte tajemnicą lub
  • niewywiązanie się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: