eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Prawo do godziwego wynagrodzenia

Prawo do godziwego wynagrodzenia

2009-10-19 13:58

Kodeks pracy (art. 13) stanowi, iż wynagrodzenia za pracę powinno mieć godziwą wysokość. Niejednokrotnie jednak zatrudnieni twierdzą, że ich prawo do godziwej pensji istnieje tylko i wyłącznie w przepisach. Czy pracownik może na podstawie wspomnianego przepisu domagać się w sądzie pracy podwyższenia wynagrodzenia, które wydaje mu się za niskie?

Przeczytaj także: Kiedy pracownikowi można obniżyć wynagrodzenie za pracę?

Art. 13 K.p. faktycznie gwarantuje pracownikowi prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Jednocześnie przepis ten stanowi, że warunki realizacji tego uprawnienia określają przepisy prawa pracy oraz polityka państwa w dziedzinie płac, w szczególności poprzez ustalanie minimalnej pensji, jaką może uzyskiwać zatrudniony.

Przepis ten zawiera zatem bliżej niesprecyzowane określenie godziwego wynagrodzenia. Jedyną jednoznaczną, a przy tym wcale nie wyczerpującą, wskazówką dla jego interpretacji jest to, iż nie może być ono niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę określone w odrębnych przepisach (por. wyrok SN z 29 maja 2006 r., I PK 230/05, OSNP 2007, Nr 11-12, poz.155).

Ustawodawca odsyła ponadto do nieokreślonych wprost przepisów prawa pracy, stanowiących narzędzie kształtujące godziwy poziom wynagrodzenia za pracę, które powinno być tworzone przy respektowaniu zasad, o których mowa w art. 13 K.p.

W przytoczonym powyżej wyroku, SN potwierdził, iż art. 13 K.p. ma ogólny i niedookreślony charakter. Wskazał również, że obiektywne ustalenie godziwego wynagrodzenia uwarunkowane jest bardzo wieloma czynnikami natury indywidualnej i globalnej. Biorąc pod uwagę powyższe, sędziowie stanęli na stanowisku, że omawiany przepis nie może stanowić samodzielnej podstawy do dochodzenia wyższego wynagrodzenia (poza funkcją gwarancyjną w zakresie najniższego a obecnie minimalnego wynagrodzenia za pracę).

Zgodnie z opinią SN, reguła wyznaczona poprzez postanowienia art. 13 K.p. ma jedynie charakter postulatu, którego celem jest wyznaczenie pożądanego kierunku, w jakim powinna zmierzać polityka kształtowania wynagrodzeń pracowniczych. Ponadto SN podkreślił również, że ustalanie przez sądy wynagrodzeń w oparciu o omawiany przepis mogłoby prowadzić do podważenia funkcjonującej na gruncie stosunku pracy zasady swobody umów (por. art. 351 K.c. w zw. z art. 300 K.p.).

A zatem, pracownik, który zamierza skierować do sądu pracy sprawę o podwyższenie wynagrodzenia na podstawie art. 13 K.p., musi mieć na względzie, że przepis ten nie jest samodzielną podstawą zgłaszania tego typu roszczenie, o ile nie chodzi o podwyższenie pensji do wysokości płacy minimalnej.

Przypomnijmy, minimalne wynagrodzenie w 2009 r. wynosi 1276 zł (obwieszczenie Prezesa RM z 24 lipca 2008 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2009 r. - M.P. nr 55, poz. 499). Natomiast w 2010 r. pracownik nie będzie mógł otrzymać mniej niż 1317 zł.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: