eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Oddelegowanie pracownika do innej pracy

Oddelegowanie pracownika do innej pracy

2009-10-16 00:22

Pracodawca nie może, chociażby czasowo, oddelegować pracownika do świadczenia innego rodzaju pracy, jeśli lekarz medycyny pracy nie orzeknie o braku przeciwwskazań do jej świadczenia.

Przeczytaj także: Powierzenie pracownikowi innej pracy a przestój

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: Od 6 miesięcy pracuję na stanowisku rejestratorki medycznej. Przez wiele lat pracowałam na stanowisku technik dentystyczny. Z powodu przekształceń firmy, w której pracuję, zostałam zmuszona do zmiany mojego stanowiska pracy na rejestratorkę medyczną. Stanowisko to zajmuję obecnie od 6 miesięcy. Obecnie pracodawca chce oddelegować mnie na 3 miesiące do pełnienia funkcji pomocy dentystycznej. Takie działanie jest dla mnie nie do zniesienia, z racji konieczności pracy z pacjentami i związanymi z tym stanowiskiem obowiązkami. Jeśli nie przyjmę tej propozycji, najprawdopodobniej zostanę zwolniona. Wiem, że mój pracodawca na moje miejsce chce zatrudnić nowo przyjęte stażystki. Czy w związku z tym takie zachowanie pracodawcy jest dopuszczalne? Czy jeśli lekarz orzeknie o przeciwwskazaniach do wykonywania takiej pracy, to czy pracodawca będzie mógł mnie mimo wszystko do niej przenieść?

Pracodawca nie może, chociażby czasowo, oddelegować pracownika do świadczenia innego rodzaju pracy, jeśli lekarz medycyny pracy nie orzeknie o braku przeciwwskazań do jej świadczenia. Jeśli powierzona praca nie odpowiada kwalifikacjom pracownika, jak również oddelegowanie nie jest uzasadnione potrzebami pracodawcy, pracownik może odmówić zmiany rodzaju świadczonej pracy, a w przypadku ewentualnego rozwiązania umowy wnieść odwołanie do sądu pracy.

1. Oddelegowanie pracownika do innej pracy nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego

Zasadniczo zmiana rodzaju pracy (stanowiska pracy) określonego w umowie o pracę może nastąpić tylko w drodze wręczenia pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego lub ewentualnie zawarcia między stronami stosunku pracy stosownego porozumienia. Od powyższej zasady istnieje jednak wyjątek, mianowicie wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi:
  • w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy,
  • innej pracy niż określona w umowie o pracę
  • na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym,
  • jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: