eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie zmieniające: pozew to nie odmowa

Wypowiedzenie zmieniające: pozew to nie odmowa

2009-09-29 10:11

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy powinno zawierać w swej treści m.in. pouczenie o możliwości odmowy przyjęcia nowych warunków oraz przysługującym pracownikowi prawie odwołania się od decyzji pracodawcy. Czy pozew skierowany do sądu pracy może być utożsamiany z brakiem aprobaty dla propozycji przedstawionej przez szefa, czy też jest to zupełnie odrębna instytucja prawna?

Przeczytaj także: Zmiana rodzaju umowy o pracę przez wypowiedzenie?

Przypomnijmy, wypowiedzenie zmieniające uważa się za dokonane, o ile pracownik otrzyma na piśmie propozycję dotyczącą nowych warunków pracy (art. 42 § 2 K.p.). Zmiana warunków pracy i płacy następuje natomiast po upływie terminu wypowiedzenia, jeśli pracownik:
  • zaakceptuje złożoną mu ofertę nowych warunków pracy albo
  • nie odrzuci jej przed upływem połowy terminu wypowiedzenia.

W razie odmowy przyjęcia przez zatrudnionego warunków proponowanych przez wypowiedzenie zmieniające, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie takie pociąga za sobą wszystkie skutki rozwiązania dokonanego przez pracodawcę - por. wyrok z 22 maja 1975 r., I PRN 9/75, OSNCP 1976, Nr 3, poz. 51). Co ważne, pracownik w piśmie od pracodawcy powinien zostać poinformowany zarówno o powyższym (w razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków), jak i o możliwości odwołania się od wypowiedzenia do sądu.

Czym innym jest jednak brak zgody na propozycję pracodawcy w zakresie nowych warunków zatrudnienia, powodujące rozwiązanie stosunku pracy wraz z upływem okresu wypowiedzenia, a czym innym zaskarżenie decyzji szefa do sądu pracy. Instytucje te nie są tożsame. Zaskarżenie przez pracownika oświadczenia woli pracodawcy o wypowiedzeniu warunków pracy i płacy nie jest równoznaczne z odmową przyjęcia przez pracownika nowych warunków zatrudnienia. W konsekwencji nie skutkuje zatem rozwiązaniem stosunku pracy łączącego strony (por. wyrok z 22 września 1976 r., I PRN 51/76, OSPiKA 1978, Nr 1, poz. 16).

Powyższy pogląd znajduje swoje potwierdzenie również w świeższym orzecznictwie SN. Warto tu przywołać chociażby wyrok z 22 lipca 1998 r. (I PKN 254/98, OSNAP 1999, Nr 16, poz. 514), w którego uzasadnieniu stwierdzono, że samo skierowanie do sądu pracy odwołania od wypowiedzenia zmieniającego nie może być uznawane za odmowę przyjęcia nowych warunków pracy lub płacy. Stanowi ono jedynie poddanie sądowi do rozstrzygnięcia, czy dokonane wypowiedzenie było zasadne. Na drodze sądowej bada się także, czy dalsze wykonywanie pracy przez pracownika jest możliwe na dotychczasowych warunkach. Wykładnia art. 42 § 3 K.p. nie daje natomiast podstaw do przyjęcia domniemania faktycznego, że odwołanie od wypowiedzenia złożone przez pracownika do sądu pracy oznacza odmowę przyjęcia zaproponowanych warunków pracy i kontynuowania stosunku pracy.

W omawianym kontekście istotne znaczenie ma również uchwała SN z 5 maja 1978 r., (I PZP 5/78, OSNCP 1978, Nr 11, poz. 200), w której przyznano, że wniesienie odwołania od wypowiedzenia warunków pracy i płacy co do zasady nie zastępuje odmowy przyjęcia nowych warunków umowy o pracę. Niewykluczone jednak, aby z okoliczności konkretnej sprawy wynikało, że pracownik, wnosząc odwołanie, jednocześnie wyraźnie odmawia przyjęcia zaproponowanych warunków.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: