eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Staże dla bezrobotnych: nowe przepisy

Staże dla bezrobotnych: nowe przepisy

2009-09-23 00:22

Staże dla bezrobotnych pozwalają firmom zyskać pracowników bez konieczności nawiązywania z nimi stosunków pracy i ponoszenia kosztów związanych z wynagrodzeniami. Z drugiej strony stanowią swoistego rodzaju test przydatności zawodowej stażysty, który może sprawić, że szef zapała chęcią zatrudnienia go na stałe. Pracodawcy noszący się z zamiarem przyjęcia stażysty powinni jednak pamiętać o zmianie przepisów regulujących warunki odbywania stażu dla bezrobotnych.

Przeczytaj także: Staż bezrobotnych a obowiązki pracodawcy

Od 17 września 2009 r. pracodawców obowiązuje nowe rozporządzenie MPiPS z 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (Dz. U. Nr 142, poz. 1160), dalej: „rozporządzenie”. Tym samym do lamusa odeszły regulacje wynikające z dotychczas obowiązujących przepisów, czyli z rozporządzenia MGiP z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu oraz przygotowania zawodowego w miejscu pracy (Dz. U. Nr 236, poz. 2003). Przyjrzyjmy się zatem, jak obecnie kształtują się przepisy w tym zakresie.

Najpierw wniosek…

Podobnie jak poprzednio przyjęcie stażysty do firmy wiąże się ze złożeniem stosownego wniosku. Zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia, pracodawca powinien skierować go do właściwego starosty i zawrzeć w nim:
  • własne dane (nazwa firmy lub imię i nazwisko), siedzibę i miejsce prowadzenia działalności oraz imię i nazwisko osoby reprezentującą pracodawcę,
  • liczbę pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,
  • liczbę przewidywanych miejsc pracy, na których bezrobotni będą odbywać staż,
  • imię i nazwisko oraz stanowisko opiekuna bezrobotnego odbywającego staż,
  • proponowany okres odbywania stażu, nie krótszy niż 3 miesiące,
  • opis zadań, jakie będą wykonywane podczas stażu przez bezrobotnego, w tym nazwę zawodu lub specjalności, zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy, nazwę komórki organizacyjnej i stanowiska pracy oraz zakres zadań zawodowych,
  • wymagania względem predyspozycji psychofizycznych i zdrowotnych, poziomu wykształcenia oraz minimalnych kwalifikacji niezbędnych do podjęcia stażu przez bezrobotnego na danym stanowisku pracy.

Warto dodać, że pracodawca- tak jak działo się to pod rządami nieaktualnego rozporządzenia- może imiennie wskazać osobę, którą ma zamiar przyjąć na staż.

Zupełnym novum jest natomiast § 1 ust. 3 rozporządzenia, zgodnie z którym bezrobotny nie może odbywać ponownie stażu u tego samego szefa na identycznym stanowisku pracy, na którym wcześniej odbywał staż, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy lub przygotowanie zawodowe dorosłych.

Ustawodawca wprowadził również ograniczenia dotyczące ilości bezrobotnych jednocześnie odbywających staż- obecnie ich liczba nie może przekraczać liczby pracowników zatrudnionych u organizatora w dniu składania wniosku w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (§ 2 ust. 1 rozporządzenia).

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: