eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Dzień wolny za pracę w sobotę

Dzień wolny za pracę w sobotę

2009-09-18 04:12

Za pracę wykonywaną w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy pracownikowi należy udzielić innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik pracuje w tym dniu przez 8 godzin, czy mniej.
Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: Pracownik wykonywał pracę w sobotę przez 4 godziny. Sobota jest dla niego dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Za tę sobotę został mu oddany dzień wolny. Czy te 4 godziny należy wliczać do rocznego limitu godzin nadliczbowych?

Nie, oddanie za ten dzień wolnego powoduje, że nie powstają godziny nadliczbowe.

Zasadą jest, że za pracę wykonywaną w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy pracownikowi należy udzielić innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik pracuje w tym dniu przez 8 godzin, czy mniej. Zapłacić za nadgodziny można natomiast dopiero za pracę w 9. godzinie i następnych.

Pracodawca powinien uzgodnić z pracownikiem termin udzielenia dnia wolnego. Gdyby z przyczyn obiektywnych zdarzyło się, że pracodawca nie udzieli dnia wolnego, to praca w dzień wolny stanowiłaby jednocześnie pracę w godzinach nadliczbowych, przekraczających średniotygodniową normę czasu pracy. Oznaczałoby to konieczność wypłacenia wynagrodzenia ze 100% dodatkiem za pierwsze 8 godzin pracy. Praca w 9. godzinie i kolejnych (o ile nie będzie pracą w nocy) powinna być zrekompensowana 50% dodatkiem lub czasem wolnym. Takie godziny liczyłyby się do rocznego limitu godzin nadliczbowych.

Przykład:
Pracodawca wezwał pracowników do pracy w wolną sobotę. Okazało się, że jeden z nich pozostał w pracy przez 3 godziny, drugi przez 10. Obydwu pracownikom pracodawca ma obowiązek udzielić całego, innego dnia wolnego od pracy. Natomiast drugiemu pracownikowi należy dodatkowo zapłacić za 2 godziny pracy nadliczbowej pomiędzy 8. a 10. godziną pracy. Jest to bowiem praca ponad obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 151 § 1, art.1511 § 1 i § 2, art.1512, art.1513 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.