eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Okres wypowiedzenia: możliwa zmiana trybu rozwiązania umowy

Okres wypowiedzenia: możliwa zmiana trybu rozwiązania umowy

2009-08-31 05:10

Można zgodzić się na urlop pracownika w trakcie wypowiedzenia. Można również zmienić w trakcie wypowiedzenia tryb rozwiązania umowy na porozumienie stron.

Przeczytaj także: Wcześniejsza emerytura nie chroni przed zwolnieniem

Rozważmy następujący przypadek: Nasza pracownica jest zatrudniona na 2/5 etatu. Wraca do pracy po urlopie wychowawczym, z tym, że nie mam w tej chwili wolnego etatu. Pracownica nie chce też tylko tak małej części etatu. Chciałaby od pierwszego dnia po powrocie pójść na urlop bezpłatny, żeby szukać pracy. Ja z kolei wolałabym jej mimo wszystko wręczyć wypowiedzenie z okresem 3- miesięcznym. Czy można zrobić tak: w dniu powrotu do pracy wręczam jej wypowiedzenie, tego samego dnia przyjmuję od niej wniosek o urlop bezpłatny i jeżeli faktycznie znajdzie pracę to rozwiążemy umowę za porozumieniem stron?

1. Pracownica traci ochronę

Po powrocie z urlopu wychowawczego pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownicę do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe:
  • na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub
  • na innym stanowisku odpowiadającym jej kwalifikacjom zawodowym.
Natomiast wynagrodzenie pracownicy nie może być niższe od tego, jakie otrzymywała w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem. Z chwilą zakończenia urlopu wychowawczego i powrotu pracownicy do pracy ustaje szczególna ochrona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Formalnie nie ma jednak przeszkód, aby w pierwszym dniu obecności w pracy wręczyć pracownicy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę.

2. Można wnioskować o urlop bezpłatny

W okresie wypowiedzenia pracownicy przysługują wszelkie uprawnienia wynikające z przepisów Kodeksu pracy, w tym prawo wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu bezpłatnego. Wniosek taki nie jest jednak dla pracodawcy wiążący. Od decyzji pracodawcy zależy więc, czy uwzględni wniosek pracownicy, czy też odmówi udzielenia urlopu.

Niemniej jednak w okresie urlopu bezpłatnego pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę. Okres urlopu bezpłatnego nie powinien zatem obejmować dnia, w którym pracodawca zamierza wręczyć pracownicy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę. W sytuacji opisanej w pytaniu, w dniu powrotu do pracy pracodawca może zatem przyjąć wniosek pracownicy o udzielenie urlopu bezpłatnego, należy jednak zadbać o to, aby sam urlop rozpoczął się najwcześniej następnego dnia po wręczeniu wypowiedzenia.

3. Można skrócić wypowiedzenie lub zastosować porozumienie stron

Jeżeli w trakcie wypowiedzenia zajdą okoliczności przemawiające za wcześniejszym ustaniem stosunku pracy (np. znalezienie nowej pracy przez pracownika), pracownik i pracodawca mogą zdecydować o skróceniu okresu wypowiedzenia i ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy o pracę. W takim przypadku nie ulegnie zmianie tryb rozwiązania umowy o pracę, będzie to wciąż wypowiedzenie dokonane przez pracodawcę. Innym sposobem jest zawarcie porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę w ustalonym przez strony terminie, przy czym w takiej sytuacji dojdzie do zmiany trybu rozwiązania umowy - z wypowiedzenia na porozumienie stron. Konieczne będzie również uzyskanie zgody pracownika na cofnięcie wcześniejszego oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Podstawa prawna:
  • art. 30 § 1 pkt 1, art. 36 § 6, art. 41, art. 174 § 1, art. 186 zn. 1 § 1, art. 186 zn. 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art. 61 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: