eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Substancje chemiczne a ocena ryzyka zawodowego

Substancje chemiczne a ocena ryzyka zawodowego

2009-08-31 03:10

Przeczytaj także: Zasady BHP w firmie: umywalnie, natryski i ustępy


Karta przeznaczona jest przede wszystkim dla użytkowników prowadzących działalność zawodową w celu umożliwienia im podjęcia w miejscu pracy środków niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia człowieka i środowiska. Pracodawca, jako odbiorca substancji lub preparatu niebezpiecznego, ma prawo żądać od dostawcy bezpłatnego udostępnienia karty charakterystyki takiej substancji lub preparatu, najpóźniej w dniu ich pierwszej dostawy (por. art. ust. 3 ustawy).

Jeżeli z informacji zawartych w karcie danej substancji wynika, że może ona stwarzać niebezpieczeństwo, obowiązkiem szefa jest podjęcia działań zapobiegających powstaniu zagrożenia.

Dodatkowe elementy oceny ryzyka

W praktyce może się zdarzyć, że personel zakładu pracy narażony jest na kilka czynników chemicznych. W takiej sytuacji szef ma obowiązek ocenić ryzyko stwarzane przez wszystkie czynniki chemiczne łącznie (§ 3 ust. 3 rozporządzenia).

Ponadto ocena ryzyka zawodowego musi zawierać ocenę także tych rodzajów prac, w czasie których może wystąpić istotny wzrost narażenia, w szczególności chodzi tu o (§ 3 ust. 4 rozporządzenia):
  • czas remontów i napraw urządzeń oraz
  • okresy innych działań, które mogą mieć szkodliwy wpływ na bezpieczeństwo lub zdrowie pracowników, także w tych przypadkach, gdy podjęto wszelkie niezbędne środki zapobiegawcze.

Jeżeli w trakcie oceny ryzyka okaże się, iż brakuje niezbędnych wiadomości do jej prawidłowego dokonania, pracodawca ma obowiązek poczynić kroki prowadzące do uzyskania pełnej informacji. W tym celu może zgłosić się do dostawcy czynnika chemicznego bądź też uzyskać konieczne informacje z innego dostępnego mu źródła (§ 3 ust. 2 rozporządzenia).

Czasami jedna ocena nie wystarczy

W niektórych przypadkach szef zobowiązany jest do ponownej oceny ryzyka zawodowego stwarzanego przez czynnik chemiczny. I tak, stosownie do § 4 rozporządzenia, konieczność taka zachodzi w następstwie:
  • zmiany w składzie czynnika chemicznego,
  • zmiany w procesie technologicznym,
  • postępu wiedzy medycznej dotyczącej oddziaływania tego czynnika na zdrowie ludzi,
  • wniosku lekarza prowadzącego profilaktyczną opiekę zdrowotną, w przypadkach uzasadnionych oceną zdrowia pracowników.

Ponadto powtórna ocena ryzyka zawodowego jest niezbędna w przypadku rozpoczęcia przez pracodawcę nowej działalności z zastosowaniem czynnika chemicznego stwarzającego zagrożenie (§ 5 rozporządzenia).

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: