eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Substancje chemiczne a ocena ryzyka zawodowego

Substancje chemiczne a ocena ryzyka zawodowego

2009-08-31 03:10

Warsztaty produkcyjne i remontowe, laboratoria, magazyny czy oczyszczalnie ścieków to tylko niektóre miejsca, w których pracownicy mogą stykać się z substancjami i preparatami chemicznymi. Występowanie w środowisku pracy takich substancji generuje po stronie pracodawcy szereg obowiązków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Chodzi tu m.in. o prawidłowe przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego oraz zminimalizowanie narażenia personelu na czynniki chemiczne. Przyjrzyjmy się, jak należy tego dokonać.

Przeczytaj także: Zasady BHP w firmie: umywalnie, natryski i ustępy

Zakres podstawowych powinności producentów, dystrybutorów czy dostawców substancji chemicznych wynika z przepisów ustawy z 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych, dalej: „ustawa”. Ten akt prawny nie pozostaje bez znaczenia dla pracodawców, ale kluczową dla nich wagę ma rozporządzenie MZ z 30 grudnia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych, zwane dalej: „rozporządzeniem”, które określa ich podstawowe obowiązki w omawianej tu kwestii.

Definicje

Stosownie do § 1 pkt 6 rozporządzenia, za pracę z udziałem czynnika chemicznego uznaje się każdą pracę, w której stosuje się lub zamierza się stosować czynnik chemiczny, w jakimkolwiek procesie, łącznie z jego:
  • wytwarzaniem,
  • wszelkimi manipulacjami,
  • przechowywaniem,
  • transportem ,
  • usuwaniem w postaci odpadów i procesami przeróbki odpadów
a także wszelką działalność wynikającą z takiej pracy.

Czynnikiem chemicznym jest natomiast każdy pierwiastek lub związek chemiczny, w postaci własnej lub w mieszaninie, w stanie, w jakim występuje w przyrodzie, lub w stanie, w jakim jest wytwarzany, stosowany lub uwalniany w środowisku pracy, w tym podczas usuwania go w postaci odpadów, w trakcie każdej pracy. Celowość wytwarzania czynnika chemicznego oraz to, czy jest on albo nie jest wprowadzany do obrotu pozostaje tu bez znaczenia (§ 1 pkt 1 rozporządzenia).

Ustawodawca wprowadza także definicję czynnika chemicznego stwarzającego zagrożenie, przy czym warto zwrócić uwagę, że zgodnie z § 1 pkt 2 rozporządzenia nie jest nim tylko czynnik kwalifikowany jako substancja lub preparat niebezpieczny, ale także czynnik chemiczny, który nie jest niebezpieczny lecz z uwagi na swoje właściwości fizykochemiczne lub oddziaływanie na człowieka oraz sposób, w jaki jest stosowany lub obecny w miejscu pracy, może stwarzać ryzyko dla bezpieczeństwa lub zdrowia pracowników (przez pojęcie to należy rozumieć także każdy czynnik chemiczny oraz pył, dla którego zgodnie z odrębnymi przepisami ustalono wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń).

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: