eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wcześniejsza emerytura nie chroni przed zwolnieniem

Wcześniejsza emerytura nie chroni przed zwolnieniem

2009-08-24 12:01

Przeczytaj także: Ochrona przedemerytalna a wypowiedzenie umowy o pracę


Jeżeli więc wypowiedzenie warunków pracy i płacy w związku z koniecznością likwidacji danego stanowiska pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, takim pracownikom będzie przysługiwać przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy dodatek wyrównawczy. W sytuacji, w której pracownik nie przyjmie wypowiedzenia zmieniającego, jego umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia, a ponieważ nastąpi to z przyczyn niedotyczących pracowników, będzie przysługiwać mu prawo do odprawy pieniężnej.

3. Ochrona przedemerytalna obejmuje jedynie zakaz przed wypowiadaniem umowy

Zakaz przewidziany w art. 39 Kp dotyczy jedynie sytuacji, w której pracodawca wypowiada pracownikom umowę o pracę, natomiast nie dotyczy to innych trybów rozwiązania umowy jak np. trybu określonego w art. 52 Kp, który dotyczy rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika bez wypowiedzenia, czyli tzw. dyscyplinarnego rozwiązania umowy. Tryb dyscyplinarnego zwolnienia z pracy przewiduje niezwłoczne rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem, który m.in. dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i z tego powodu niemożliwe jest dalsze jego zatrudnianie na dotychczasowym stanowisku. Informacja o rozwiązaniu umowy o pracę powinna być złożona w formie pisemnej i zawierać poza wyrażeniem woli natychmiastowego ustania stosunku pracy wskazanie przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Oczywiście ocena, czy dane naruszenie obowiązku jest ciężkie, zależy od okoliczności każdego indywidualnego przypadku i należy do pracodawcy.

4. Na zwolnienie dyscyplinarne pracodawca ma jedynie 1 miesiąc

Przy zwolnieniu dyscyplinarnym istotne jest jednak zachowanie terminu 1 miesiąca od momentu uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej dyscyplinarne rozwiązanie umowy. W przypadku braku możliwości wręczenia pracownikowi (w pracy) informacji o rozwiązaniu umowy o pracę z winy pracownika oświadczenie woli informujące o tym fakcie powinno zostać wysłane w ciągu miesiąca na adres pracownika. Pismo informujące o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia nie musi wskazywać terminu ustania stosunku pracy, gdyż skutek ten nastąpi w dacie dojścia oświadczenia woli do adresata w sposób umożliwiający mu faktyczne zapoznanie się z jego treścią.

Dla rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika nie ma także znaczenia fakt, iż pracownik zaraz po dopuszczeniu się czynu będącego podstawą do takiego rozwiązania korzysta ze zwolnienia lekarskiego. Wynika to z faktu, iż ochrona pracowników w trakcie zwolnienia lekarskiego przewidziana w art. 41 Kp dotyczy jedynie przypadków wypowiadania umów, a nie ich rozwiązywania w innym trybie, jak np. rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

W związku z powyższym, w sytuacji opisanej w pytaniu, po powrocie pracownicy do pracy po długotrwałym zwolnieniu lekarskim pracodawca nie ma możliwości rozwiązania z pracownicą umowy o pracę z winy pracownika na podstawie art. 52 § 1 Kp, gdyż termin, w którym mogło dojść do takiego rozwiązania umowy o pracę, upłynął w ciągu miesiąca po fakcie uzyskania przez pracodawcę informacji uzasadniających „dyscyplinarkę”.

Warto pamiętać, iż niezależnie od faktu korzystania przez pracownika z ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę zawsze dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron.

Podstawa prawna:
  • art. 30 § 1 pkt 1, art. 39, art. 41, art. 52 § 1, § 2, § 3, art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)
  • art. 10 ust. 1, ust. 2, ust. 3, ust. 4 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844),
  • art. 24 ust. 1, art. 27 i art. 28 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353),
  • art. 61 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2 3

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: