eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Od kiedy przysługuje urlop uzupełniający?

Od kiedy przysługuje urlop uzupełniający?

2009-08-19 14:17

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: Pracownik skończył studia inżynierskie 26.06.2008 r. Został zatrudniony w naszej firmie 01.08.2008 r. - jest to jego pierwsza praca. Proszę o wyjaśnienie czy prawo do urlopu w wymiarze 26 dni pracownik nabędzie 01.08.2010 r. (taka jest moja interpretacja) czy 01.01.2010 r. tak jak interpretuje to program komputerowy i pokazuje taką datę. Jeśli prawidłowa jest interpretacja programu, to jeśli pracownik będzie chciał rozwiązać umowę o pracę np. w lutym 2010 r. to urlop należy policzyć proporcjonalnie z 20 czy 26 dni?

Przeczytaj także: 10-letni staż pracy a urlop uzupełniający

W przedstawionej sytuacji pracownik nabędzie prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego 31 lipca 2010 r.

Wyższy urlop – dopiero po upływie 10 lat zatrudnienia

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi: 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat i 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Jeżeli w trakcie roku kalendarzowego pracownikowi upłynie 10-letni okres zatrudnienia to prawo do urlopu w zwiększonym wymiarze, w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył prawo do wyższego wymiaru urlopu, powstaje nie z początkiem tego roku, a w terminie zaistnienia okoliczności powodującej podwyższenie wymiaru (czyli w momencie upływu 10 lat zatrudnienia).

W sytuacji, gdy pracownik wykorzysta cały urlop wypoczynkowy za dany rok kalendarzowy, a następnie w trakcie tego roku nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze, wówczas przysługuje mu urlop uzupełniający w wymiarze różnicy między nabytym wymiarem a wymiarem poprzednio przysługującym. Natomiast w przypadku, gdyby pracownik przed nabyciem prawa do urlopu w zwiększonym wymiarze nie wykorzystał urlopu przysługującego mu w danym roku, to po wystąpieniu okoliczności powodujących zwiększenie wymiaru, przysługuje mu za ten rok jeden urlop w podwyższonym wymiarze. Konstrukcja urlopu uzupełniającego jest w tym przypadku niecelowa.

Rozwiązanie umowy - wyższy wymiar szybciej

Jeżeli pracownik rozwiązuje umowę w trakcie roku kalendarzowego, to zgodnie z rozporządzeniem MPiPS* wymiar proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył u danego pracodawcy prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze, ustala się uwzględniając wyższy wymiar tego urlopu. Zatem, jeśli doszłoby do rozwiązania umowy o pracę w lutym 2010 r. z pracownikiem, o którym mowa w pytaniu, należałoby naliczyć mu urlop proporcjonalny biorąc pod uwagę już wyższy wymiar, czyli 26 dni. Stąd wymiar przysługującego urlopu wynosiłby 5 dni (2/12 x 26 dni = 5 dni).

Termin liczysz inaczej niż w Kodeksie cywilnym

Ponadto należy zwrócić uwagę na to, że na gruncie prawa pracy zasady obliczania okresu pracy warunkującego nabycie uprawnień pracowniczych, odbiegają od reguł prawa cywilnego, gdyż okres pracy powinien być ustalony przy uwzględnieniu potocznego sposobu liczenia terminów, a więc jego upływ następuje w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym liczenie okresu rozpoczęto (zob. wyrok SN z 19 grudnia 1996 r., I PKN 47/96, OSNAPiUS 1997/17/310). Przykładowo jeśli pracownik podejmie pracę 1 stycznia, wówczas okres jednego miesiąca upływa 31 stycznia, dwóch miesięcy – 28 lub 29 lutego itd., a okres 12 miesięcy 31 grudnia tego samego roku i z tymi dniami pracownik nabywa odpowiednie prawa np. do urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna:
  • art.154 § 1, art.1551 § 1, art.158 kp.,
  • *§ 3 rozporządzenia MPiPS z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz.14 ze zm.).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: