eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Przestępstwo przyczyną rozwiązania umowy z pracownikiem

Przestępstwo przyczyną rozwiązania umowy z pracownikiem

2009-08-21 14:22

W związku z usiłowaniem kradzieży pracodawca ma prawo rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia nawet w sytuacji, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim i złożył oświadczenie o wypowiedzeniu umowy. Datą rozwiązania umowy będzie moment dostarczenia oświadczenia woli pracodawcy pracownikowi, tj. w przypadku wysyłki pocztą moment wskazany na zwrotce. Jeżeli pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego, pracodawca powinien wypłacać je do momentu rozwiązania umowy.

Przeczytaj także: Okres wypowiedzenia dłuższy niż przewidują przepisy?

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: Zatrudniliśmy 1 lipca 2009 r. pracownicę na umowę o pracę, 7 lipca została złapana na kradzieży towaru, sporządzono notatkę służbową ze zdarzenia z podpisami świadków. Kolejne dni, czyli 8 i 9 lipca, pracownica nie zgłosiła się do pracy i nie usprawiedliwiła nieobecności. W związku z tym wysłano jej pismo o rozwiązaniu umowy w trybie dyscyplinarnym. W dniu 13 lipca otrzymaliśmy pocztą pismo z wypowiedzeniem umowy przez pracownika i zwolnienie lekarskie od 8 lipca 2009 r. (ewidentnie „lewe” zwolnienie), pracownica nie miała jeszcze wystawionej książeczki. Jak należy w tej sytuacji postąpić? Czekać na zwrotkę pisma wysłanego do pracownicy 9 lipca 2009 r.? Czy należy jej się wypłata za zwolnienie lekarskie dostarczone pocztą po tygodniu nieobecności jeśli przepracowała tylko 5 dni roboczych?

1. Oczywiste przestępstwo uzasadnia rozwiązanie umowy

Z przedstawionych w pytaniu okoliczności sprawy wynika, że zostały spełnione wszystkie przesłanki zwolnienia dyscyplinarnego, w związku z czym pracodawca miał prawo rozwiązać z pracownicą umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Dzieje się tak, gdyż:
  • po pierwsze, podstawę zwolnienia stanowi fakt popełnienia przestępstwa (tj. kradzieży w zakładzie pracy - o ile wartość przedmiotu kradzieży przekracza kwotę 250 zł, kradzież o mniejszej wartości stanowi wykroczenie),
  • po drugie, przestępstwo zostało popełnione w czasie trwania stosunku pracy,
  • po trzecie, przestępstwo było oczywiste (pracownik został „złapany na gorącym uczynku”), a takie działanie uniemożliwia dalsze zatrudnianie pracownika na zajmowanym stanowisku.
Pracodawca może w rezultacie rozwiązać stosunek pracy w trybie dyscyplinarnym w związku z popełnieniem przez pracownika przestępstwa. Należy też podkreślić, że pracodawca może rozwiązać stosunek pracy w trybie natychmiastowym pomimo uprzedniego wypowiedzenia dokonanego przez pracownika ,a także pomimo dostarczenia przez pracownika zwolnienia lekarskiego. Dzieje się tak, gdyż usprawiedliwiona nieobecność w pracy (jak np. choroba) chroni pracownika jedynie przed możliwością wypowiedzenia umowy o pracę, natomiast w sytuacji opisanej w pytaniu pracodawca rozwiązuje z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia.

2. Usiłowanie kradzieży może być potraktowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych

Jeżeli więc wszystkie przesłanki wskazujące na popełnienie przez pracownika przestępstwa zostały spełnione, pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym, jako podstawę wskazując art. 52 § 1 pkt 2. Natomiast jeśli pracownik dopuścił się tylko wykroczenia (np. wartość przedmiotów kradzieży niższa niż 250 zł), wtedy zasadne jest dyscyplinarne rozwiązanie umowy na podstawie art. 52 § 1 pkt 1, jako że usiłowanie kradzieży mienia należącego do pracodawcy można traktować także jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: