eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop wypoczynkowy przy niepełnym etacie

Urlop wypoczynkowy przy niepełnym etacie

2009-08-14 14:11

Jak poprawnie naliczać urlop wypoczynkowy i udzielać tego urlopu pracownikowi niepełnoetatowemu?

Przeczytaj także: Pracownik niepełnoetatowy a urlop uzupełniający

Udzielamy urlopu na dni, rozliczamy w godzinach

Urlopu wypoczynkowego udzielamy na dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 154 2 § 1 kp). Urlopu udzielamy zatem na całe dni pracy pracownika, ale rozliczamy urlop już w wymiarze godzinowym.

Pamiętaj, że przy udzielaniu urlopu 1 dzień urlopu wynosi 8 godzin (art. 154 2 § 2 kp). Oznacza to, że jeśli obliczysz już wymiar urlopu dla pracownika niepełnoetatowego, to następnie musisz przeliczyć ten wymiar na godziny. Urlopu udzielasz na pełne dni pracy, ale już rozliczasz go w wymiarze godzinowym.

Przykład z życia:
Jeżeli zatem pracownik pracuje na pół etatu i ma prawo do 13 dni urlopu (1/2 etatu x 26 dni urlopu = 13 dni), to trzeba:
  1. udzielić mu urlopu na całe jego dni pracy;
  2. rozliczyć urlop w godzinach - musisz zatem 13 dni pomnożyć przez 8 godzin (ponieważ jeden dzień odpowiada 8 godzinom urlopu).
To daje sumę 104 godzin urlopu. I tyle godzin urlopu ma do wykorzystania ten pracownik.

Przykład z życia:
Pani Anna pracuje na pół etatu i ma prawo do 13 dni urlopu (1/2 etatu x 26 dni = 13 dni urlopu). Ze względu na to, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom, rozliczając jej urlop, należy pomnożyć 13 dni urlopu przez 8 godzin. Daje to sumę 104 godzin urlopu, jakie przysługują Pani Annie. Pracodawca zastanawia się, jak udzielić pracownicy tego urlopu w dwóch przypadkach, gdy pani Anna będzie pracować:
  • od poniedziałku do piątku po 4 godziny albo
  • w poniedziałek i wtorek po 8 godzin, a w środę 4 godziny.
W pierwszym przypadku pracodawca będzie udzielał pani Annie urlopu na jej dni pracy, odliczając za każdy dzień urlopu 4 godziny z przysługującej jej puli urlopowej 104 godzin. Biorąc bowiem urlop np. na poniedziałek pani Anna wykorzysta tylko 4 godziny urlopu. Z tego wynika, że skoro pani Annie przysługują 104 godziny urlopu, a każdego dnia pracuje po 4 godziny, w efekcie za cały rok pracy będzie miała 26 swoich dni pracy wolnych od pracy z tytułu wykorzystywania urlopu:

104 godziny urlopu : 4 godziny pracy każdego dnia = 26 dni urlopu.

W drugim przypadku sytuacja będzie inna – w zależności od tego, na które dni pani Anna będzie chciała wziąć urlop. Gdy pani Anna będzie brała urlop na:
  • poniedziałek lub wtorek - pracodawca z puli urlopu przysługującego pani Annie będzie odliczał 8 godzin, ponieważ tyle godzin pracy zaplanowano jej do przepracowania w tych dniach;
  • środę - pracodawca będzie odliczał tylko 4 godziny.
Gdyby pani Anna brała urlop tylko na środy, mając do wykorzystania 104 godziny urlopu, w efekcie mogłaby mieć wolnych 26 śród (104 godziny urlopu : 4 godziny pracy zaplanowane w każdą środę = 26 śród).
Jeżeli natomiast pracownica chciałaby mieć wolny cały tydzień, pracodawca faktycznie udzielałby jej 3 dni wolnych (bo pracownica pracuje tylko w poniedziałki, wtorki i środy), ale z puli urlopu odliczałby jej 20 godzin (po 8 za poniedziałek i wtorek oraz 4 za środę).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: