eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie i porozumienie zmieniające

Wypowiedzenie i porozumienie zmieniające

2009-08-17 14:08

Czy jeżeli chcemy zmienić pracownikowi system czasu pracy i wynagrodzenie to należy to zrobić wypowiedzeniem czy porozumieniem zmieniającym (czym ono różni się ono od aneksu do umowy)? Co jest w takiej sytuacji korzystniejsze dla pracodawcy?

Przeczytaj także: Porozumienie a wypowiedzenie zmieniające

Wypowiedzenie lub porozumienie zmieniające (tzw. aneks) stosujesz w zależności od tego czy pracownik zgadza się na zmianę warunków zatrudnienia, czy nie. Nie jest to wybór zależny tylko od pracodawcy. Stosujesz je natomiast tylko w przypadku zmiany warunków określonych w umowie o pracę.

Nie zmieniasz warunków umowy - nie wręczasz "papierków"

Porozumienia stron ani wypowiedzenia zmieniającego nie stosujesz, gdy chcesz zmienić warunki pracy nieokreślone w umowie o pracę - takie jak np. system i rozkład czasu pracy pracownika. Te warunki możesz zmieniać zależnie od bieżących potrzeb w zakresie organizacji czasu pracy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy system bądź rozkład czasu pracy jest określony w umowie o pracę zawartej z pracownikiem (np. że pracuje w zadaniowym czasie pracy). Wówczas także zmiana systemu czasu pracy wymaga porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego. Natomiast zmiana wysokości wynagrodzenia - jako niezbędny warunek umowy o pracę - zawsze wymaga porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego.

Porozumienie zmieniające – gdy pracownik zgadza się na zmiany

Porozumienie zmieniające stosuje się zazwyczaj w sytuacjach, gdy nowe warunki umowy mają być dla pracownika korzystniejsze i z dużym prawdopodobieństwem się na nie zgodzi.Polega ono bowiem na zgodnym oświadczeniu woli pracownika i pracodawcy, uzgadniającym nowe warunki pracy lub płacy w miejsce dotychczasowych. Żadna ze stron nie ma jednak obowiązku zaakceptowania warunków zaproponowanych przez drugą stronę. Przy porozumieniu stron w zakresie zmiany warunków pracy i płacy nie ma właściwie żadnych prawnych ograniczeń – wszystkie kwestie związane ze zmianą tych warunków podlegają uzgodnieniu między stronami.

Pamiętaj!
Przed jakąkolwiek zmianą warunków pracy i płacy pracownika - także na jego korzyść - powinieneś uzyskać na to jego zgodę. Pracownik z różnych względów może bowiem nie życzyć sobie korzystniejszych warunków zatrudnienia bądź może nie podzielać poglądu, że nowe warunki są dla niego korzystniejsze (np. podwyżka może spowodować wejście w wyższy próg podatkowy).

Aneks = porozumienie zmieniające

Ani przepisy prawa pracy, ani przepisy prawa cywilnego nie posługują się pojęciem aneksu - jest to jedynie pojęcie potoczne, funkcjonujące w praktyce. Jest ono najczęściej używane na określenie porozumienia stron zmieniającego umowę o pracę, co oznacza, że aneks to po prostu porozumienie zmieniające.

Wypowiedzenie zmieniające - gdy warunki mniej korzystne

Jeżeli nowe warunki zatrudnienia mają być dla pracownika mniej korzystne albo pracownik nie wyraża zgody na nowe warunki - wówczas musisz dokonać wypowiedzenia zmieniającego, czyli oświadczenia woli o wypowiedzeniu dotychczasowych warunków zatrudnienia oraz zaproponowaniu nowych. Jest ono jednostronną czynnością prawną, co oznacza, że pracownik może jedynie przyjąć do wiadomości dokonane wypowiedzenie lub je odrzucić. Bez znaczenia jest, czy wyraża na to zgodę, czy nie. Jeżeli pracownik przyjmie nowe warunki zatrudnienia – będą one obowiązywać po upływie okresu wypowiedzenia. Jeśli natomiast odrzuci - umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.

Zatem wybór pomiędzy porozumieniem a wypowiedzeniem zmieniającym nie jest wyborem zależnym wyłącznie od woli pracodawcy.

Podstawa prawna:
  • Art. 29 § 1, art. 42 kp


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: