eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym

Wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym

2009-08-09 13:28

Przeczytaj także: Wynagrodzenie za dzień wolny


Przykład:
Pracownik został wezwany do pracy w jedną z czerwcowych sobót na 3 godziny. W zamian za to pracodawca oddał mu cały 8 – godzinny dzień wolny. Pracownik nie wypracował zatem obowiązującego go wymiaru - zabrakło bowiem 5 godzin (168 + 5 – 8 = 163). Pracodawca musi jednak zapłacić pełne miesięczne wynagrodzenie. Gdyby natomiast pracownik, w takim 6-tym dniu pracował więcej niż 8 godzin, to oprócz miesięcznego wynagrodzenia, musi dostać również pieniądze i dodatkową rekompensatę za „nadwyżkę”.

Przykład:
Pracownik został wezwany do pracy w sobotę będąca dla niego dniem wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Pracował 12 godzin. W zamian za to otrzymał w tym miesiącu inny 8 - godzinny dzień wolny. Otrzyma zatem normalne miesięczne wynagrodzenie oraz wynagrodzenie i dodatek lub wynagrodzenie i czas wolny za 4 godziny nadliczbowe.

Dłuższy okres rozliczeniowy – w każdym miesiącu wypracowane wynagrodzenie

Dzień wolny za pracę w 6-tym dniu musi być udzielony w ramach jednego okresu rozliczeniowego. Nie wszyscy pracodawcy stosują jednak jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Często zdarzają się dłuższe np. trzy- lub czteromiesięczne okresy rozliczeniowe. W tych ostatnich przypadkach, należy pamiętać o prawidłowości rozliczenia wynagrodzenia.

Jeśli pracownik wykonywał pracę w 6-tym dniu, za który otrzymał dzień wolny w innym miesiącu, to w miesiącu, w którym pracował więcej powinien otrzymać wyższe wynagrodzenie (bez dodatku), a w tym, w którym odebrał dzień wolny - wynagrodzenie niższe. W każdym bowiem miesiącu pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas przepracowany, za czas niewykonywania pracy wynagrodzenie zaś przysługuje tylko wtedy, gdy przepis szczególny tak stanowi. Brak jest zaś przepisu, który każe płacić za taki charakter dnia wolnego.

Przykład:
Pracownik zatrudniony w 3- miesięcznym okresie rozliczeniowym wykonywał w maju pracę w wolną sobotę przez 8 godzin. W zamian za tę pracę otrzymał dzień wolny w czerwcu. Pracodawca wypłacając wynagrodzenie za te dwa miesiące powinien wypłacić pracownikowi za maj – normalne miesięczne wynagrodzenie oraz wynagrodzenie za 8 dodatkowych godzin pracy. Za czerwiec zaś - powinien pomniejszyć wynagrodzenie o 8 nieprzepracowanych godzin.

Pracodawcy w powyższych sytuacjach najczęściej wypłacają normalne wynagrodzenie zarówno w miesiącu, w którym była dodatkowa praca, jak i w tym, w którym oddają dzień wolny, twierdząc, iż wyjdzie to na to samo. Przepisy jasno jednak wskazują, że pracownik ma otrzymać pensję za czas przepracowany, a więc jeśli w jednym miesiącu wykonywał pracę ponad zaplanowany wymiar, zaś w inny poniżej tego wymiaru - powinien otrzymać - w pierwszym miesiącu - miesięczną pensję i normalne wynagrodzenie za dodatkowe godziny, w drugim - miesięczną pensję pomniejszoną za nieprzepracowany czas.

Podstawa prawna:
  • art. 80, art. 1513 Kodeksu pracy


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: