eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Aspekty prawne przestępstw internetowych

Aspekty prawne przestępstw internetowych

2009-07-23 13:00

W mediach coraz częściej można spotkać doniesienia dotyczące przestępstw internetowych. Ich ofiarami padają duże przedsiębiorstwa, osoby publiczne, a nawet małe przedsiębiorstwa. Warto więc zasięgnąć wiedzy na temat tego, w jaki sposób można się chronić przed cyber- i typosquatterami.

Przeczytaj także: Sektor MSP: wybór i rejestracja domeny

Cybersquatting często jest określany mianem grabieży domen (domain-grabbing) lub piractwem domen (domain name piracy). Działania cybersquatterów polegają na rejestracji nazw zawierających cudzy znak towarowy lub słowa budzące bezpośrednie skojarzenia z konkretnymi osobami, w celu późniejszego odsprzedania ich podmiotom uprawnionym do danego znaku, bądź osobie trzeciej.

Zjawiskiem, które jest postrzegane analogicznie do cybersquattingu, jest typosquatting. Jest to używanie adresów internetowych o podobnym brzmieniu do popularnych i znanych domen lub nazw firm (np. inform.pl zamiast infor.pl). Typosquatting bazuje na możliwości popełnienia przez użytkownika błędu, podczas wprowadzania adresu strony WWW znanej marki w okno przeglądarki internetowej (np. imfor.pl zamiast infor.pl). Domeny zawierające ewentualne pomyłki w pisowni odsprzedawane są przez typersquatterów właścicielom poprawnej nazwy. Często również pod błędnymi adresami zamieszczone zostają treści promujące produkty lub usługi konkurencji. Zazwyczaj serwisy internetowe, do których prowadzą tzw. "literówki" znanych nazw, osiągają wysokie wyniki osiągalności. W związku z tym mogą przynieść firmie spore straty.

Ze względu na zmniejszającą się liczbę wolnych nazw w najpopularniejszych rozszerzeniach oraz coraz większą świadomość dużych przedsiębiorstw odnośnie zabezpieczania firmowych domen, cybersquatting nie jest dziś już tak łatwym zajęciem. Jednak spory, których przedmiotem jest rejestracja domen zawierających znaki towarowe wciąż są częstym zjawiskiem. Według przewidywań, działania cybersquatterów coraz intensywniej będą koncentrowały się wokół małych firm, związanych z rynkiem krajowym lub regionalnym. Podłożem do takich przypuszczeń jest fakt, iż większość mikroprzedsiębiorców jest nadal słabo zaznajomiona z przepisami Prawa Własności Przemysłowej (PrWłP) oraz Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (UZNK), a także specyfikacją rynku domen. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że właściciele małych firm zamiast występować przeciw cybersquatterom na żmudną i kosztowną drogę sądową będą woleli zapłacić im żądaną kwotę, aby w zamian szybko nabyć prawa do domeny.

Cybersquqtting jest sprzeczny z: Prawem własności przemysłowej z czerwca 2000 r. (opublikowane w Dzienniku Ustaw z 2001 r. Nr 49 poz. 508 z późniejszymi zmianami) oraz Ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z kwietnia 1993 r. (Dziennik Ustaw z 1993 r. Nr 47, poz. 211 z późniejszymi zmianami).

Ochrona z punktu widzenia Prawa własności przemysłowej (PrWłP)

Art. 120 ust. 1 PrWłP definiuje znak towarowy, jako "każde oznaczenie przedstawione w sposób graficzny lub takie, które da się w sposób graficzny wyrazić, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżniania w obrocie towarów jednego przedsiębiorstwa od tego samego rodzaju towarów innych przedsiębiorstw". W ust. 2 zaznacza się, że znakiem towarowym "może być w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy". Zwrot "w szczególności" oznacza, że ust. 2 nie jest listą zamkniętą i wskazane w nim przypadki nie wyczerpują wszystkich dostępnych możliwości występowania form znaków towarowych. Stąd uznaje się, że domena sama w sobie może być znakiem towarowym oraz zawierać w sobie znak towarowy - zwłaszcza, że istotną częścią domeny jest wyraz umieszczony pomiędzy np.: http://, http://www a końcówką domeny np.: .pl, .com, .com.pl.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: