eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zasady BHP w firmie: umywalnie, natryski i ustępy

Zasady BHP w firmie: umywalnie, natryski i ustępy

2009-07-23 13:25

Przeczytaj także: BHP w firmie: narażenie na azbest


W zakładzie pracy, w którym pracownicy zatrudnieni są na otwartej przestrzeni poza terenem firmy przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące oraz w przypadku zatrudniania personelu w budynkach niewyposażonych w instalację wodociągową i kanalizacyjną, pracodawca może urządzić ustępy wyposażone w szczelne zbiorniki nieczystości (§ 27 ust. 4 załącznika).

Natryski

Jeżeli warunki pracy lub ochrona zdrowia pracowników wymagają podjęcia takiego kroku, szef powinien zadbać o wyposażenie zespołu szatni w pomieszczenia z natryskami. Analogicznie jak w przypadku umywalni, pomieszczenia powinny być łatwo dostępne dla pracowników i zapewniać bezkolizyjny ruch pracowników już umytych i ubranych w odzież własną (§ 21 załącznika).

Minimum ilościowe to jedna kabina natryskowa na każde osiem zatrudnionych osób, które wykonują obowiązki zawodowe skutkujące zabrudzeniem ciała. Prace związane ze stosowaniem lub wydzielaniem się substancji trujących, zakaźnych, promieniotwórczych, drażniących lub uczulających oraz innych substancji o nieprzyjemnym zapachu, a także prace pylące, w wilgotnym i gorącym mikroklimacie lub powodujące intensywne zabrudzenie przesądzają o konieczności zagwarantowania personelowi przynajmniej jednej kabiny natryskowej na pięć osób (§ 22 ust. 1 załącznika).

Najmniejsza dopuszczalna szerokość przejścia między dwoma rzędami kabin, przy zastosowaniu zasłon zasuwanych lub ścianek osłaniających, to 1,3 m, a między kabinami a ścianą- minimum 0,9 m. Warto również dodać, że wymiary kabin natryskowych powinny pozostawać w zgodzie z przepisami techniczno-budowlanymi (§ 22 ust. 1 załącznika).

Do natrysków należy doprowadzić oczywiście ciepłą i zimną wodę bieżącą, natomiast woda zużyta powinna trafić do kanalizacji. Przy pomieszczeniach z natryskami należy wydzielić kabinę z jedną miską ustępową na każde dziesięć natrysków (§ 23 ust. 3-4 załącznika).

Wentylacja

Wszystkie pomieszczenia, o których wspomniano powyżej należy odpowiednio wentylować. W umywalniach powinno dochodzić do co najmniej dwukrotnej wymiany powietrza w ciągu godziny, w pomieszczeniach z natryskami wymiana ta nie powinna być mniejsza niż pięciokrotna w ciągu godziny (§ 24 ust. 2 załącznika).

Natomiast w pomieszczeniach ustępów szef powinien zapewnić wymianę powietrza w ilości nie mniejszej niż 50 m3/h na jedną miskę ustępową i 25 m3 na jeden pisuar.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: