eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Proces przejęcia lub połączenia firmy

Proces przejęcia lub połączenia firmy

2009-06-26 13:22

Przejmowanie firm od zawsze stanowiło jedną z najszybszych dróg uzyskania przewagi rynkowej nad konkurentami, czy to poprzez zwiększenie udziału w rynku, czy też poprzez wykorzystanie potencjału drugiego przedsiębiorstwa. Kryzys gospodarczy stwarza szereg sprzyjających okazji do przejęcia przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji gospodarczej. Często są to dobrze zarządzane przedsiębiorstwa, mające długoterminowe obiecujące perspektywy rynkowe.

Przeczytaj także: Przejęcia i fuzje w legislacji UE

W okresie dobrej koniunktury, przedsiębiorstwa te zainwestowały - niejednokrotnie na kredyt - w technologię oraz kapitał ludzki. Kryzys spowodował natomiast spadek zamówień na produkty danego przedsiębiorcy. Jeżeli przedsiębiorca ten jest dostawcą dla branży szczególnie dotkniętej kryzysem, a dodatkowo uzależniony jest od jednego czy dwóch odbiorców, często zmuszony jest poszukiwać inwestora strategicznego lub nabywcy swojego przedsiębiorstwa. Jeżeli nie podejmie decyzji we właściwym czasie to niestety pozostaje mu jedynie złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości.

Proces przejęcia powinien być poprzedzony szeregiem zaplanowanych i w znacznej mierze standardowych czynności, przeprowadzenie których jest z reguły warunkiem końcowego sukcesu. W czynnościach tych z całą pewnością uczestniczyć powinni prawnicy doświadczeni w przeprowadzeniu tego typu procesów, rozumiejący ich specyfikę i obdarzeni dużymi umiejętnościami komunikacyjnymi, także w kontaktach z zagranicznymi inwestorami. Zalecanym jest także zaangażowanie kompetentnych doradców finansowych, posiadających umiejętności w zakresie analizy stanu finansowego przedsiębiorstwa oraz jego wyceny. Po to aby transakcji tego typu (przejmowanie firm) nie realizować z syndykiem masy upadłości i z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z prawa upadłościowego, poniżej przedstawiamy kilka praktycznych informacji, które powinny przybliżyć specyfikę tych transakcji.

Sprzedaż firmy

Transakcja potocznie określana jako sprzedaż firmy polega w istocie na
  1. zbyciu całego przedsiębiorstwa (lub jego zorganizowanej części), rozumianego jako ogół składników materialnych i niematerialnych posiadanych przez daną firmę, albo
  2. zbyciu części majątku przedsiębiorstwa, albo
  3. sprzedaży całości lub części udziałów (akcji) w spółce kapitałowej.
Wybór jednej z powyższych form transakcji jest wypadkową wielu czynników, w szczególności określonych potrzeb zarówno sprzedającego jak i kupującego.

Przygotowanie transakcji

W trakcie przygotowania transakcji zadaniem przedsiębiorcy i jego doradców jest przede wszystkim zdefiniowanie jej podstawowych celów oraz dokonanie wyboru optymalnej dla nabywcy (względnie zbywcy) strategii przeprowadzenia transakcji. Na tym etapie szczególnie istotna jest pomoc doświadczonych doradców, potrafiących prawidłowo rozpoznać intencje klienta oraz doradzić dedykowany dla konkretnej sytuacji sposób postępowania zmierzający do maksymalizacji korzyści z planowanego przejęcia jak również minimalizacji jego kosztów w długofalowym ujęciu.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: