eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Kiedy cofnięcie wypowiedzenia umowy jest skuteczne?

Kiedy cofnięcie wypowiedzenia umowy jest skuteczne?

2009-06-30 00:26

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem ze względu na jego permanentne zwolnienia chorobowe. Za zatrudnionym opowiedziały się jednak związki zawodowe, w wyniku czego szef zmienił zdanie i cofnął wypowiedzenie. Adresatem oświadczenia woli w tej sprawie był przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej. Czy nie stanowi to przesłanki do uznania, że cofnięcie wypowiedzenia było nieważne?

Przeczytaj także: Okres wypowiedzenia umowy istotny dla stażu pracy

Dopuszczalność cofnięcia oświadczenia woli pracodawcy dotyczącego wypowiedzenia umowy o pracę wynika z art. 300 K.p., który w kwestiach nieuregulowanych w przepisach prawa pracy odsyła do przepisów Kodeksu cywilnego. Przepisy K.p. nie zawierają bowiem sprecyzowania, kiedy dochodzi do skutecznego cofnięcia złożonego podwładnemu wypowiedzenia stosunku pracy.

Zgodnie natomiast z art. 61 § 1 K.c., wycofanie oświadczenia woli w sprawie rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem uważa się za złożone z chwilą, gdy doszło do zainteresowanego w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią. Będzie ono jednak skuteczne tylko, gdy dotrze do pracownika równocześnie z wypowiedzeniem umowy o pracę lub wcześniej.

Utrwalona już linia orzecznicza świadczy o tym, że skuteczne cofnięcie przez pracodawcę wypowiedzenia pracownikowi stosunku pracy wymaga zgody tego pracownika, nawet jeżeli wcześniej pracownik odwołał się od wypowiedzenia do sądu pracy (por. uchwała SN z 23 października 1986 r., III PZP 62/86, OSNCP 1987 nr 10, poz. 156 ). Stanowisko to znajduje swoje potwierdzenie również w świeższych orzeczeniach (por. wyrok SN z 3 grudnia 2008 r., I PK 92/2008)- w tym przypadku sąd uznał, że zmiana decyzji szefa w sprawie złożonego już pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę jest skuteczna, o ile zatrudniony wyrazi zgodę na cofnięcie wcześniej złożonego oświadczenia woli.

Jeżeli pracownik nie wyraża zgody na zmianę decyzji w sprawie wypowiedzenia mu umowy o pracę, oświadczenie woli pracodawcy jest nieskuteczne, a umowa rozwiązuje się wraz z upływem przewidzianego okresu wypowiedzenia.

W omawianym przypadku nie wiadomo, czy pracownik wyraził zgodę na cofnięcie złożonego mu wypowiedzenia. Wiadomo jednak, że adresatem oświadczenia woli w tym zakresie był nie sam zainteresowany, ale działający w jego imieniu przedstawiciel związku zawodowego. W związku z tym można podejrzewać, że pracownik nie wyraził zgody na wycofanie wypowiedzenia, co w efekcie sprawia o jego nieważności.

Co więcej, zgodnie z opinią SN wyrażoną w wyroku z 7 marca 2006 r. (I PK 128/05, OSNP 2007 Nr 5-6, poz. 66), adresatem oświadczenia woli pracodawcy o cofnięciu wypowiedzenia jest pracownik. Złożenie takiego oświadczenia innej osobie, choćby był to przedstawiciel organizacji związkowej reprezentujący pracownika, jest bezskuteczne dopóty, dopóki oświadczenie to nie dotrze do pracownika w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią.

A zatem, w przypadku, o którym mowa we wstępie sytuacja jest analogiczna- pierwszą osobą, która dowiedziała się o postanowieniu pracodawcy, a zarazem adresatem pisma w tej sprawie, był związkowiec. Do czasu, gdy zainteresowany pracownik nie zapozna się z treścią dokumentu, cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę będzie po prostu nieskuteczne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: