eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Inwestycje budowlane - zmiany prawne

Inwestycje budowlane - zmiany prawne

2009-06-19 13:48

Nie od dziś wiadomo, że ustawodawstwo polskie nie należy do szczególnie przyjaznych dla potencjalnych inwestorów. Przygotowywane cyklicznie raporty polskich oraz międzynarodowych firm audytorsko-doradczych oraz niezależnych instytucji pozarządowych wskazują na liczne niedostatki ustawodawstwa polskiego, powodujące nadmierne wydłużenie, zwiększenie kosztów oraz ryzyka procesu inwestycyjnego.

Przeczytaj także: Prawo budowlane łamie prawa konstytucyjne?

Na szczególnie dotkliwe utrudnienia napotykają przedsiębiorcy inwestujący w branży budowlanej. W ostatnim czasie wiele mówi się na temat wprowadzonych bądź planowanych zmian w prawie nieruchomości, przewidujących ułatwienia dla inwestorów na rynku nieruchomości. Prześledźmy zatem najistotniejsze z punktu widzenia przedsiębiorcy budowlanego podjęte w ostatnim czasie inicjatywy legislacyjne zmierzające do ułatwienia (przynajmniej w zamiarze ich autorów) nabywania gruntów oraz realizacji procesu budowlanego, oceniając ich potencjalny wpływ na rozwój rynku nieruchomości.

Grunty rolne

Z dniem 1 stycznia 2009 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Spod ochrony zostały wyłączone użytki rolne położone w granicach administracyjnych miast. W wyniku przyjętej nowelizacji, uproszczeniu uległ proces inwestycyjny prowadzony na terenie miast, na nieruchomościach stanowiących grunty rolne - usunięta została konieczność tzw. odrolnienia nieruchomości.

Przed nowelizacją, w celu przeprowadzenia inwestycji na gruncie rolnym (tj. przede wszystkim na gruncie określonym w ewidencji gruntów jako użytki rolne o określonej klasie gleby), potencjalny inwestor zmuszony był przebrnąć przez skomplikowaną procedurę, potocznie zwaną odrolnienieniem nieruchomości.

Proces ten składał się z dwóch etapów:
  1. Przeznaczenie nieruchomości na cele nierolne oraz
  2. Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej.
Skutkiem wprowadzenia omawianej nowelizacji jest, w pierwszej kolejności zniesienie wymogu uzyskiwania przez organy samorządu przy sporządzaniu planów miejscowych w obrębie miast zgód ministra lub marszałka województwa na przeznaczenie gruntów rolnych na cele pozarolne. Po wtóre, możliwe jest przeprowadzenie inwestycji na nieruchomościach o charakterze rolnym także w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego na takich samych zasadach, jak na nieruchomościach nierolnych. Dodatkowo, wraz ze zniesieniem obowiązku przeprowadzenia procedury wyłączenia gruntów w granicach miast z produkcji rolnej (odrolnienia) zniknął również obciążający inwestorów, w związku z wyłączeniem danego gruntu z produkcji rolnej, obowiązek ponoszenia, przewidzianych w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych, należności i opłat rocznych.

 

1 2 ... 8

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: