eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Świadectwo pracy: sprostowanie możliwe po terminie

Świadectwo pracy: sprostowanie możliwe po terminie

2009-06-20 00:15

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: po ustaniu zatrudnienia pracownik otrzymał świadectwo pracy, które przedłożył następnie w kadrach nowej firmy. Okazało się jednak, że dokument zawiera niepełne informacje, o których uzupełnienie należy zwrócić się do byłego pracodawcy. Rzecz w tym, że ustawowo przewidziany termin, który przysługuje pracownikowi na wystąpienie z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy już upłynął. Czy w takiej sytuacji istnieją jakiekolwiek szanse na uzyskanie pozbawionego błędów dokumentu?
Przypomnijmy, świadectwo pracy jest swoistym podsumowaniem zatrudnienia u danego pracodawcy. Obowiązek niezwłocznego wydania tego dokumentu rodzi się po stronie zatrudniającego wraz z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy (art. 97 § 1 K.p.). Ustawodawca przewidział również, jakie kroki powinien podjąć pracownik, który uważa, że wydane mu świadectwo pracy zawiera błędy lub niepełne informacje.

Wniosek w ciągu tygodnia

Otóż, stosownie do art. 97 § 21 K.p, pracownik może domagać się od szefa sprostowania świadectwa pracy, o ile w ciągu 7 dni od momentu otrzymania dokumentu wystąpi do szefa z wnioskiem w tej sprawie. Uwzględnienie wniosku jest równoznaczne z koniecznością wydania podwładnemu nowego świadectwa pracy. W razie nieuwzględnienia wniosku zatrudniony ma prawo wystąpić do sądu pracy. Ten krok należy podjąć w ciągu 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o odmowie sprostowania.

Szef może przymknąć oko…

A zatem, jeżeli wniosek o sprostowanie świadectwa pracy trafi na biurko szefa z opóźnieniem, pracownik musi liczyć się, że nie zostanie on w ogóle rozpatrzony. Nie oznacza to, że sprawa zawsze musi przybrać taki obrót. Wszystko zależy tu od dobrej woli i wyrozumiałości pracodawcy- nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby pomimo niedotrzymania ustawowego terminu pracownik otrzymał poprawiony dokument. Co jednak w sytuacji, gdy szef nie zechce pójść podwładnemu na rękę? Czy w takiej sytuacji nie ma szans na sprostowanie świadectwa?

…a jeśli nie, to jeszcze nic straconego

Siedmiodniowy termin, który przysługuje pracownikowi na skierowanie do pracodawcy wniosku o sprostowanie świadectwa pracy, jest terminem prawa materialnego, co w praktyce oznacza, że nie znajdują wobec niego zastosowania przepisy K.p.c. tyczące się uchybienia i przywracania terminu (por. uchwała poszerzonego składu SN z 14 marca 1986 r., III PZP 8/86, OSNCP 1986, Nr 12, poz. 194). Niedotrzymanie tego terminu nie jest jednak równoznaczne z definitywną utratą możliwości uzyskania dokumentu pozbawionego błędów.

Stosownie bowiem do art. 265 K.p., sąd pracy- na wniosek pracownika- przywróci uchybiony termin, o ile zainteresowany udowodni, że do opóźnienia doszło bez jego winy. Wniosek ten wnosi się do sądu bezzwłocznie, tj. w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu, przy czym należy podkreślić, że powód musi w nim uprawdopodobnić okoliczności faktyczno- prawne, które przemawiają za przywróceniem terminu.

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.