eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zwolnienia grupowe a ponowne zatrudnienie

Zwolnienia grupowe a ponowne zatrudnienie

2009-06-30 08:52

Przeczytaj także: Coraz więcej zwolnień grupowych


I tak np., w wyroku z 4 grudnia 1998 r. (I PKN 444/98) sąd uznał, iż obowiązek zatrudnienia w tej samej grupie zawodowej, wynikający z art. 12 ustawy z 28 grudnia 1989 r., nie ogranicza się do zatrudnienia pracownika ani na tym samym stanowisku, które zajmował poprzednio, ani też w tym samym wymiarze czasu pracy.

Z podobnego założenia SN wyszedł również w orzeczeniu z 5 lipca 2006 r. (III PK 34/06), w którym to uznał, że nowe warunki zatrudnienia mogą różnić się od poprzednich nie tylko w zakresie stanowiska i wymiaru czasu pracy. Odmienne niż za czasów „starego” zatrudnienia może być zarówno wynagrodzenie za pracę i jednostka organizacyjna, do której trafi pracownik, jak również inne elementy składające się na treść umowy o pracę.

Natomiast zatrudnieniem w tej samej grupie zawodowej (w rozumieniu art. 12 ustawy) nie jest zatrudnienie pracownika na nowym stanowisku pracy, na którym wymagane są od niego szczególne kwalifikacje bądź umiejętności, których pracodawca nie wymagał na zlikwidowanym stanowisku, a pracownik co najwyżej mógłby je dopiero zdobyć (por. wyrok SN z 7 sierpnia 2002 r., I PKN 594/2001).

Powinien, ale nie musi

Użyty w omawianym przepisie zwrot „powinien zatrudnić” wskazuje, że ponowne zatrudnienie ekspracownika nie należy do bezwzględnych obowiązków szefa, ale do jego powinności. Wystarczające jest, aby pracodawca zaproponował byłemu podwładnemu powrót na łono formy, a ten ostatni skorzystał z przedstawionej mu propozycji. Proces decyzyjny w zakresie doboru personelu zależy bowiem od swobodnej decyzji pracodawcy.

Czasami można domagać się swego

Pomimo że powtórne zatrudnienie nie jest bezwzględnym obowiązkiem szefa, a jedynie jego powinnością, pracownik nie pozostaje bez szans na wyegzekwowanie powrotu do pracy. Zdaniem SN (por. uchwała z 22 lutego 1994 r., I PZP 2/94), może bowiem domagać się nawiązania stosunku pracy, jeśli firma w trybie zwolnień grupowych rozwiązała z nim stosunek pracy i następnie zdecydowała się na zatrudnienie kogoś innego w tej samej grupie zawodowej. Co więcej, zakład pracy nie może odmówić nawiązania stosunku pracy z takim pracownikiem z uwagi na dokonanie oceny jego kwalifikacji i przydatności do pracy, ani też ze względu na fakt, iż na tym stanowisku znalazła już zatrudnienie inna osoba.

Trzeba jednak nadmienić, że takie powództwo przysługuje jedynie w wypadku, gdy pracodawca nie ma prawa selekcji kandydatów na nowo tworzone miejsca pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: