eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Odprawa pieniężna a wypowiedzenie zmieniające

Odprawa pieniężna a wypowiedzenie zmieniające

2009-06-12 14:02

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: pracodawca w związku z pogarszającą się sytuacją ekonomiczną firmy rozpoczął procedurę zwolnień grupowych. Niektórym zatrudnionym zaproponował jednak modyfikację warunków płacy, której następstwem miało być radykalne obniżenie wynagrodzeń za pracę. Pracownicy nie wyrazili zgody na przedstawione im propozycje, w efekcie czego ich umowy o pracę uległy rozwiązaniu. Czy tym osobom, zgodnie z opinią szefa, nie przysługują przewidziane w ustawie o zwolnieniach grupowych odprawy pieniężne?

Przeczytaj także: Zwolnienia grupowe: nie każdy ma prawo do odprawy

Przypomnijmy, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, zatrudnionemu- w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia- przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
  • jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
  • trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Co ważne, obowiązek wypłacenia odprawy pieniężnej występuje w stosunku do każdej osoby, która zwalniana jest z przyczyn niedotyczących pracowników. Bez znaczenia pozostaje tu zatem np. wymiar czasu pracy, zatrudnienie w innej firmie, czy też przysługujące prawo do odprawy emerytalnej (por. wyrok SN z 25 listopada 2005 r., I PK 86/05).

Praktyka pokazuje, że pracodawcy niejednokrotnie starają się uciekać się do różnych metod, aby nie wypłacić zatrudnionym należnych im pieniędzy z tytułu odpraw. Jednym z takich właśnie „forteli” jest celowe zaproponowanie nowych warunków pracy, które są na tyle złe, że załoga najzwyczajniej w świecie nie może ich zaakceptować. Wówczas odmowa kontynuowania zatrudnienia na zmienionych zasadach jest traktowana przez pracodawcę jako leżąca po stronie pracownika współprzyczyna rozwiązania stosunku pracy, co w konsekwencji stanowi w jego opinii przesłankę niewypłacenia odprawy pieniężnej. Czy takie postępowanie należy uznać za uprawnione?

Obowiązująca linia orzecznicza nie pozostawia tu żadnych wątpliwości- pracodawca musi wypłacić odprawy pieniężne nawet tym pracownikom, którzy nie chcieli skorzystać z zaproponowanych im modyfikacji w warunkach pracy lub płacy, zwłaszcza że miały one doprowadzić do znacznego pogorszenia ich sytuacji finansowej.

Do odrzucenia propozycji przełożonego, a w efekcie rozwiązania łączącego strony stosunku pracy, dochodzi bowiem wskutek przyczyn leżących wyłącznie po stronie zakładu pracy. Nie występują tu żadne powody odejścia z firmy związane z osobą pracownika, które mogłyby przesądzać o zwolnieniu pracodawcy z obowiązku wypłaty odprawy pieniężnej (por. np. wyrok SN z 16 listopada 2000 r., I PKN 79/00).
Przeczytaj także: Zwolnienia grupowe a odprawa Zwolnienia grupowe a odprawa

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: