eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Okres wypowiedzenia umowy istotny dla stażu pracy

Okres wypowiedzenia umowy istotny dla stażu pracy

2009-06-09 14:19

Rozważmy następującą sytuację: pracodawca nosi się z zamiarem wypowiedzenia podwładnemu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Staż pracy pracownika w firmie wynosi 2 lata i 4 miesiące, ponadto legitymuje się on siedmiomiesięcznym okresem zatrudnienia w poprzedniej firmie, która została przejęta przez obecnego szefa. Czy w takim wypadku dla obliczenia stażu pracy należy zsumować oba okresy zatrudnienia?

Przeczytaj także: Wypowiedzenie umowy a niezdolność do pracy

Przypomnijmy, długość okresu wypowiedzenia przysługująca zatrudnionemu na czas nieokreślony uzależniona jest od stażu pracy, który zdołał on wypracować u danego pracodawcy. Stosownie do postanowień art. 36 § 1 K.p. wynosi ona:
  • 2 tygodnie w przypadku zatrudnienia krótszego niż sześciomiesięczne,
  • 1 miesiąc, jeśli pracownik przepracował co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli okres zatrudnienia trwał co najmniej 3 lata.

Konieczne jest tu jednak pamiętać, że do okresu zatrudnienia pracownika wlicza się również staż pracy wypracowany u poprzedniego pracodawcy, jeżeli do zmiany pracodawcy doszło wskutek przejścia zakładu pracy (jego części) na obecnego szefa. „Przejście”, czyli przejęcie firmy może przybierać różnorodne formy i charakter (np. kupno, dzierżawa, faktyczne przejęcia, podział spadku, prywatyzacja).

W sytuacji, o której mowa we wstępie, staż pracy zatrudnionego wynosi więc nie 2 lata i 4 miesiące, ale 2 lata i 11 miesięcy. I tu warto się zastanowić, ile w takim razie powinien trwać przysługujący pracownikowi okres wypowiedzenia? 1 miesiąc, ze względu na fakt, że pracownik przepracował niecałe 3 lata? Czy też 3 miesiące, zakładając, że do stażu pracy wlicza się także okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Okres wypowiedzenia to okres zatrudnienia

Odpowiedzi na wyżej postawione pytania udziela wyrok SN z 11 maja 1999 r. (I PKN 34/99, OSNAPiUS 2000, Nr 14, poz. 544), w myśl którego o długości okresów wypowiedzenia (art. 36 § 1 K.p.) decyduje okres zatrudnienia u danego pracodawcy liczony od dnia zawarcia umowy o pracę do daty jej rozwiązania z upływem okresu wypowiedzenia (art. 32 § 2 K.p.). Założenie to potwierdza także uchwała SN z 4 kwietnia 1979 r. (I PZP 33/78, OSNC 1979 z. 10, poz. 188), w której uzasadnieniu stwierdzono, że żadna z regulacji K.p. nie daje podstaw do odmiennego traktowania okresu wypowiedzenia, który de facto jest okresem zatrudnienia, oraz innych okresów pracy pracownika u danego pracodawcy.

Innymi słowy, z uwagi na fakt, że wraz z upływem miesięcznego okresu wypowiedzenia (taki bowiem przysługuje pracownikowi zatrudnionemu mniej niż 3 lata) umowa o pracę rozwiąże się w chwili, gdy pracownik przepracuje już co najmniej 3 lata, w piśmie rozwiązującym stosunek pracy powinien zostać zachowany trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: