eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop wypoczynkowy w trakcie kolejnego zatrudnienia

Urlop wypoczynkowy w trakcie kolejnego zatrudnienia

2009-06-02 14:02

Przeczytaj także: Zaległy urlop wypoczynkowy


Przykład:

Pracodawca i pracownik ustalili, że niewykorzystany do końca umowy okresowej urlop wypoczynkowy wykorzystany zostanie przy okazji kolejnego łączącego strony stosunku pracy, który powstanie po dwóch miesiącach, podczas których pracownik wykonywać będzie pracę na rzecz innego pracodawcy. Art. 171 § 3 KP daje stronom stosunku pracy ograniczoną możliwość zawarcia porozumienia w tej kwestii. Skoro ustawodawca wskazał wyraźnie na zawarcie kolejnego stosunku pracy "bezpośrednio" po zakończeniu dotychczasowego nie można uznać, że zgodnym porozumieniem stron można tak mocno w czasie przesunąć termin wykorzystania urlopu.

Aktualna ciągle pozostaje opinia wyrażona przez Sąd Najwyższy w wyroku z 27.11.1980 r., I PRN 124/80 (OSNC 1981/6/113), zgodnie z którą nowy zakład pracy nie przejmuje obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo w poprzednim zakładzie pracy, chociażby stosunek pracy w dotychczasowym zakładzie został rozwiązany na mocy porozumienia stron w wyniku porozumienia zakładów pracy, chyba że porozumieniem między zakładami - za zgodą zainteresowanego pracownika - objęto obowiązek nowego zakładu udzielenia pracownikowi nie wykorzystanego urlopu, do którego nabył prawo w dotychczasowym zakładzie.

Przepisy nie wskazują formy takiego porozumienia. W związku z tym należy zaakceptować nie tylko formę pisemną ale także ustną. Przyjmuje się, że dla celów dowodowych najlepszym rozwiązaniem byłoby stosowanie formy pisemnej. W tym miejscu należy jednak zwrócić uwagę na stosowany na podstawie art. 300 KP art. 60 KC. Zgodnie z tym przepisem wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny.

Przykład:

Pracodawca i pracownik następnego dnia po zakończeniu umowy na okres próbny zawarli umowę na czas określony. Niewykorzystany podczas umowy zawartej na okres próbny urlop wypoczynkowy nie został rozliczony ekwiwalentem, pracownik nie domagał się także wydania świadectwa pracy (zgodnie z art. 97 § 11 KP w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawca nawiązuje kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy, tylko na jego żądanie). W tym przypadku można uznać, że strony wyraziły wolę wykorzystania należnego urlopu wypoczynkowego w naturze podczas kolejnej łączącej je umowy o pracę w sposób dorozumiany. Żadna z nich nie odniosła się do kwestii rozliczenia urlopu, przyjąć zatem należy, że wyraziły swoją wolę poprzez określone zachowanie.

poprzednia  

1 2

oprac. : Marek Rotkiewicz / Beck Info Biznes Beck Info Biznes

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: