eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Nierówne udziały małżonków w majątku wspólnym

Nierówne udziały małżonków w majątku wspólnym

2009-06-14 09:16

Przeczytaj także: Fundusze emerytalne a podział majątku


Podkreślenia wymaga, iż art. 43 § 2 KRO może znaleźć zastosowanie nie w każdym wypadku faktycznej nierówności przyczynienia się każdego z małżonków do powstania majątku wspólnego, lecz tylko w tych wypadkach, gdy małżonek, przeciwko któremu skierowane jest żądanie ustalenia nierównego udziału, w sposób rażący lub uporczywy nie przyczynia się do powstania dorobku stosownie do posiadanych sił i możliwości zarobkowych. Powyższe wskazuje, iż w przeciętnej, normalnie funkcjonującej rodzinie, gdzie np. tylko jeden z małżonków pracuje zawodowo, zaś drugi zajmuje się wyłącznie gospodarstwem domowy, brak jest podstaw do przyjęcia, iż małżonkowie w nierównym stopniu przyczynili się do powstania majątku wspólnego.

Wskazać należy, iż żądnie ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym może dotyczyć tylko i wyłącznie całego majątku. Nie jest dopuszczalne żądanie ustalenia w trybie art. 43 § 2 KRO nierównych udziałów w niektórych składnikach majątku wspólnego (tak. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 27 czerwca 2003 r., IV CKN 278/2001, Biuletyn Sądu Najwyższego 2004/1 str. 9 ).

Istotne znaczenie ma również okoliczność, iż żądanie ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym, jako roszczenie oparte na przepisie art. 189 KPC nie ulega przedawnieniu (tak. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 1972 r., III CZP 83/72, OSNCP 1973/7-8 poz. 124). Zgłoszenie przedmiotowego żądania nie jest ograniczone żadnym terminem i może nastąpić w każdym czasie.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: