eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zasiłek opiekuńczy dla ojca

Zasiłek opiekuńczy dla ojca

2009-05-18 13:06

Pracownica urodziła dziecko 14 kwietnia 2009 r. Od 14 kwietnia do 17 maja 2009 r. przebywała na urlopie macierzyńskim oraz pobierała zasiłek macierzyński (34 dni). Z powodu choroby matka dziecka przebywała w szpitalu w okresie: 18 maja-17 czerwca 2009 r. Czy ojcu dziecka w trakcie pobytu matki dziecka w szpitalu przysługuje zasiłek opiekuńczy nad dzieckiem z tego tytułu?

Przeczytaj także: Wyższy zasiłek macierzyński. Jakie jeszcze zmiany w zasiłkach po 26 kwietnia?

Ubezpieczonemu ojcu dziecka przysługuje zasiłek opiekuńczy za okres 18 maja-8 czerwca 2009 r. Zgodnie z art. 32a ustawy zasiłkowej ubezpieczonemu ojcu dziecka przysługuje dodatkowo zasiłek opiekuńczy w wymiarze do 8 tygodni (56 dni) liczony w tym przypadku do 8 czerwca. Okres zasiłku opiekuńczego za okres 18 maja-8 czerwca 2009 r. (22 dni) nie będzie wliczony do łącznego okresu zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym tj. do 60 dni - o których mowa w art. 33 ust. 2 ustawy zasiłkowej.

Jeżeli matka dziecka podejmie decyzję o przerwaniu urlopu macierzyńskiego w trakcie pobytu w szpitalu, od 9 czerwca pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko - przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego odpowiadającemu okresowi pobytu matki dziecka w szpitalu (tj. 9-17 czerwca), co wynika z art. 180 § 6¹ kp. Jeżeli matka dziecka takiej decyzji nie podejmie, pracownik ojciec dziecka nie skorzysta z przysługującego mu prawa do części urlopu macierzyńskiego, będzie miał natomiast prawo do zasiłku opiekuńczego za okres 9-17 czerwca 2009 r. na ogólnych zasadach wynikających z art. 32 ust. 1 lit. "c" ustawy zasiłkowej.

Kto decyduje, z jakiego zasiłku korzysta?

To, z jakiego świadczenia (zasiłek opiekuńczy lub zasiłek macierzyński) skorzysta ojciec dziecka, zależy od decyzji rodziców dziecka. Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku, a zasiłek macierzyński 100% podstawy wymiaru i okres tego urlopu nie wlicza się do łącznego 60-dniowego okresu sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny w roku kalendarzowym.

Dlatego, choćby z tego powodu, korzystniej jest wybrać zasiłek macierzyński. Ale żeby to mogło nastąpić, pracownica musi złożyć pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, a pracownik ojciec dziecka musi również złożyć u swojego pracodawcy pisemny wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego na okres 9–17 czerwca. Do tego należy dołączyć zaświadczenie o pobycie matki dziecka w szpitalu.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.); w tekście: kp.
  • Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.); w tekście: ustawa zasiłkowa.


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: