eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Praca kierowcy a należności za podróże służbowe

Praca kierowcy a należności za podróże służbowe

2009-05-31 13:28

Rozważmy następujący przypadek: mam na etacie kierowcę (kierowca samochodu osobowego). W umowie o pracę miejscem jego świadczenia pracy jest siedziba firmy. Czy w związku z uchwałą SN z 19 listopada 2008., II PZP 11/08, pracownik ten nie może mieć wypłaconych świadczeń z tytułu kosztów podróży służbowej? Czy zatem powinnam mu zmienić w umowie o pracę miejsce świadczenia pracy?

Przeczytaj także: Oddelegowanie a podróż służbowa: poznaj różnice

W opisanej w pytaniu sytuacji pracodawca powinien zmienić pracownikowi-kierowcy określone w umowie miejsce pracy - na obszar w ramach którego pracownik wykonuje swoją codzienną pracę. Koszty z tytułu podróży służbowej będą wypłacane dopiero w momencie, gdy pracownik dostanie polecenie pracy poza stałym miejscem wykonywania pracy.

1. Miejsce pracy powinno odpowiadać rodzajowi pracy

Miejsce wykonywania pracy jest jednym z istotnych elementów umowy o pracę. W związku z tym powinno być określone poprzez wskazanie określonego punktu bądź też obszaru, w ramach którego pracownik, zgodnie z umową, wykonuje swoje zadania. Miejsce pracy pracownika – kierowcy, ze względu na specyfikę pracy polegającą na przemieszczaniu się po określonym obszarze, powinno być określone w taki sposób, aby pracownik faktycznie na danym terytorium wykonywał swoją pracę. Oznacza to, że miejsce pracy kierowcy powinno być tak określone w umowie o pracę, aby odpowiadało rodzajowi pracy. Związku z powyższym miejsce pracy kierowcy nie może być określone w umowie jako stały punkt, lecz musi obejmować wskazany obszar, nierozerwalnie związany z charakterem pracy. Wskazanie w umowie o pracę miejsca wykonywania pracy jako siedziby pracodawcy należy uznać za nieprawidłowe, albowiem kierowca nie wykonuje pracy faktycznie w siedzibie pracodawcy, lecz przemieszcza w ramach wykonywania swoich obowiązków.

Zdaniem SN: Miejscem pracy kierowców powinien być określony obszar

O ile w typowych stosunkach pracy będzie to z reguły punkt, to w mobilnych stosunkach pracy – obszar, na którym praca jest wykonywana. Obszar ten powinien być przy tym oznaczony w sposób odpowiadający charakterowi pracy, czyli stopniowi mobilności pracy konkretnej osoby. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że miejscem pracy takiego pracownika jest obszar, po którym będzie się on poruszał z uwagi na rodzaj umówionej pracy. (Postanowienie Sądu Najwyższego z 13 maja 2008 r., II PZP 8/08, LEX nr 485856)

2. Niewłaściwe określenie miejsca pracy wymaga zmiany umowy

W opisanej w pytaniu sytuacji zmiany niewłaściwie określonego w umowie miejsca pracy można dokonać w przypadku zgody obu stron w każdym czasie, w drodze porozumienia zmieniającego. W przypadku braku zgody pracownika konieczne jest wypowiedzenie zmieniające, albowiem miejsce pracy jest jednym ze składników przedmiotowo-istotnych każdej umowy o pracę. W umowie o pracę miejsce pracy należy wskazać poprzez podanie pewnego terytorium, po którym kierowca będzie się przemieszczał. Mimo dotychczasowego punktowego określenia miejsca pracy kierowcy (tj. siedziba pracodawcy), pracownikowi wykonującemu stale te same wynikające z umowy obowiązki na określonym obszarze nie przysługują dodatkowe świadczenia związane z podróżą służbową, gdyż w rzeczywistości kierowca takowej nie odbywa. Dopiero incydentalne, tymczasowe polecenie pracodawcy wykonania innego niż dotychczas zadania, poza określonym w umowie miejscem, będzie uzasadniało prawo pracownika do domagania się stosownych dodatków do wynagrodzenia, np. diet.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: