eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Okres rozliczeniowy w budownictwie

Okres rozliczeniowy w budownictwie

2009-05-13 12:28

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: firma budowlana zatrudniająca kilkunastu fachowców chce ze względów organizacyjnych wprowadzić wydłużony okres rozliczeniowy. Pracodawca chciałby, aby wynosił on co najmniej 8 miesięcy. Czy w budownictwie dopuszczalne jest aż takie "rozciągnięcie" okresu rozliczeniowego?

Przeczytaj także: Klauzula opt-out: KPP za wprowadzeniem

Okresem rozliczenia nazywamy - określoną we właściwym trybie - liczbę kolejno następujących po sobie tygodni lub miesięcy, w których pracodawca dokonuje:
  • obliczenia wymiaru czasu pracy, jaki powinien przepracować dany pracownik, oraz
  • rozliczenia czasu pracy, a więc ustalenia, czy przepracowany czas pracy mieści się w obowiązujących normach, czy też je przekracza.

Pracodawca powinien pamiętać, że ustalenie prawidłowego okresu rozliczeniowego wymaga sztywnych reguł, które pozwolą na precyzyjne określenie jego początku i końca. Jednomiesięczny okres rozliczeniowy obejmuje okres od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca, bez względu na to, ile dni liczy miesiąc.

Przepisy dotyczące okresu rozliczeniowego uległy znacznej zmianie za sprawą ustawy z 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy- Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 135, poz. 1146). Od 1 stycznia 2004 r. przesłanką do rozciągnięcia okresu rozliczeniowego nie jest już praca w budownictwie albo przy wykonywaniu prac użytecznie społecznych lub służących zaspokajaniu codziennych potrzeb ludności.

Obecnie maksymalny okres rozliczeniowy w podstawowym systemie pracy może wynosić maksymalnie 4 miesiące (art. 129 § 1 K.p.). W niektórych branżach (rolnictwo, hodowla, pilnowanie mienia, ochrona osób) dopuszczalne jest wprowadzenie wydłużonego okresu rozliczeniowego, który nie powinien jednak przekraczać 6 miesięcy. W wyjątkowych przypadkach (nietypowe warunki organizacyjne lub techniczne, które w istotny sposób wpływają na przebieg procesu pracy) pracodawca ma rozciągnąć okres rozliczeniowy nawet do 12 miesięcy (art. 129 § 2 K.p.).

Regulacje K.p. nie przewidują już więc możliwości zastosowania wydłużonego okresu rozliczeniowego dla firmy działającej w sferze budownictwa - obowiązuje tu standardowy okres, obejmujący maksimum 4 miesiące.

Warto też podkreślić, że zupełnie odrębnymi prawami rządzi się ustalenie okresu rozliczeniowego dla:
  • równoważnego czasu pracy (art. 135 K.p.),
  • prac przy dozorze urządzeń (art. 136K.p.),
  • straży i ratownictwa (art. 137 K.p.),
  • pracy w ruchu ciągłym (art. 138 K.p.),
  • skróconego tygodnia pracy (art. 143 K.p.),
  • systemu pracy weekendowej (art. 144 K.p.).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: