eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Uprawnienia urlopowe: staż a okres niewykonywania pracy

Uprawnienia urlopowe: staż a okres niewykonywania pracy

2009-05-03 00:45

Przeczytaj także: 10-letni staż pracy a urlop uzupełniający


Art. 177 § 4 in fine K.p.

Okres zatrudnienia, warunkujący prawo do urlopu wypoczynkowego oraz wyższy jego wymiar, powiększa się także o okres pobierania świadczeń z ubezpieczenia społecznego po ustaniu stosunku pracy pracownicy w ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego, do którego doszło na skutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy (por. uchwała SN z 28 września 1990 r., III PZP 15/90, OSN 1991, Nr 4, poz. 45).

Art. 1865 K.p.

Na staż pracowniczy, od którego zależy, czy pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 20 czy 26 dni wypływa także urlop wychowawczy. W dniu zakończenia tego urlopu jego okres wlicza się do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Nie wlicza się go natomiast do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Art. 205 § 4 K.p.

Do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia urlopowe, wlicza się również czas urlopu bezpłatnego, udzielonego w okresie ferii szkolnych pracownikowi młodocianemu, który pobiera naukę w szkole dla pracujących. Co ważne, wymiar tego urlopu łącznie z urlopem wypoczynkowym nie może przekroczyć 2 miesięcy.

Art. 120 ustawy z 21 listopada o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej

Okres zatrudnienia u macierzystego pracodawcy zwiększa także czas, w którym zatrudniony pełnił czynną służbę wojskową. Należy przy tym pamiętać, że przywilej ten przysługuje pracownikowi, który w ciągu trzydziestu dni od dnia zwolnienia z wojska podjął pracę u pracodawcy, u którego pracował w dniu powołania do służby wojskowej.

Natomiast pracownikowi, który w ciągu trzydziestu dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej podjął pracę po raz pierwszy lub u innego pracodawcy niż ten, u którego był zatrudniony w dniu powołania do tej służby, czas odbywania służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do nabywania lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem uprawnień przysługujących wyłącznie pracownikom u pracodawcy, u którego podjął pracę.

Z kolei pracownik, który podjął pracę po upływie w/w trzydziestu dni- czas spędzony w wojsku wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą wyłącznie uprawnienia w zakresie urlopu wypoczynkowego. Co istotne, ustawowy 30-dniowy termin uważa się za zachowany, jeżeli pracownik nie mógł podjąć pracy z przyczyn usprawiedliwiających absencję w pracy.

Art. 255 ustawy z 6 czerwca 1997 r.- Kodeks karny wykonawczy

Do okresu zatrudnienia zalicza się okres pracy wykonywanej przez skazanego w czasie kary pozbawienia wolności przypadającej przed 1 września 1998 r., o ile praca wykonywana była w wymiarze czasu pracy równym co najmniej połowie obowiązującego pracownika w danym zawodzie.

Warto tu dodać, że na mocy art. 128 K.k.w., do okresu pracy, od którego uzależnione są uprawnienia pracownicze, wlicza się przypadające po 31 sierpnia 1998 r. okresy wykonywania przez skazanego odpłatnego zatrudnienia, których nie zalicza się jednak do okresu pracy, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: