eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Społeczna inspekcja pracy

Społeczna inspekcja pracy

2009-04-22 11:31

Przeczytaj także: PIP kontra pracodawcy: będzie 10 tys. kontroli


W razie nieprawidłowości

Jeżeli podczas kontroli inspektor zauważy, że w firmie mają miejsce działania, które godzą w przepisy prawa pracy, informuje o tym kierownika zakładu pracy oraz oddziału. Ponadto czyni stosowny wpis w zakładowej księdze zaleceń i uwag, przeznaczonej dla jego zapisów, którą pracodawca jest zobowiązany założyć.

Kierownik powinien podjąć decyzję w sprawie usunięcia zauważonych nieprawidłowości i poinformować o tym fakcie inspektora (art. 9 ust. 1-2 ustawy).

Środkiem prawnym pozostającym w dyspozycji społecznego inspektora pracy jest zalecenie, które sporządza się na piśmie. W sytuacji, gdy stwierdzone uchybienia nie zagrażają bezpośrednio zdrowiu i życiu personelu, inspektor wydaje zalecenie „terminowe”, w którym określa czas, jaki zakład pracy ma na ich usunięcie (art. 11 ust. 1 ustawy).

Jeżeli natomiast istnieje bezpośrednie zagrożenie, które w konsekwencji może spowodować wypadek przy pracy, inspektor występuje do kierownika zakładu pracy o natychmiastowe usunięcie niebezpieczeństwa. W wypadku, gdy stosowne działania nie zostają podjęte, wydaje pisemne zalecenie wstrzymania pracy danego urządzenia technicznego lub określonych robót, informując o tym jednocześnie związki zawodowe (art. 11 ust. 2 ustawy).

Z zaleceniem można dyskutować. Służy temu sprzeciw, który pracodawca ma prawo wnieść do Państwowej Inspekcji Pracy w terminie 7 dni od doręczenia zalecenia „terminowego” oraz niezwłocznie w przypadku zalecenia wydanego w sytuacji zagrożenia.

Inspektor a pracownik, który jest na bakier z bhp

Stosownie do art. 10 ustawy, społecznej inspekcji pracy przysługuje prawo bezpośredniej kontroli pracy załogi. Jeżeli okazuje się, że pracownik narusza przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, inspektor przypomina mu o konieczności ich przestrzegania.

W razie, gdy zachowanie zatrudnionego wskazuje na niedostateczną znajomość przepisów i zasad bhp oraz nieumiejętność wykonywania pracy w sposób nie stwarzający zagrożenia dla siebie i współpracowników, zadaniem inspektora jest zwrócenie się do kierownika właściwej komórki organizacyjnej o czasowe odsunięcie pracownika od tej pracy i zapoznanie go z przepisami i zasadami bhp.

Współpraca z PIP i innymi

W zakresie ustalonym ustawą społeczni inspektorzy pracy mogą liczyć na wsparcie Państwowej Inspekcji Pracy oraz organów nadzoru i kontroli nad warunkami pracy (np. Państwowa Inspekcja Sanitarna, Urząd Dozoru Technicznego). Pomoc udzielana przez PIP polega w szczególności na udzielaniu porad prawnych, udostępnieniu specjalistycznej prasy oraz szkoleń (art. 17 i 18 ust. 1 ustawy).

Jeżeli istnieją ku temu motywy, społeczny inspektor pracy, po uprzedniej konsultacji ze związkami zawodowymi, ma prawo złożyć do PIP wniosek dotyczący spraw zagrożenia zdrowia i życia pracowników. Uprawniony jest również do uczestniczenia w kontrolach PIP oraz ich podsumowaniach (art. 19 i 20 ustawy).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: