eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wypłata wynagrodzenia: konto nie zawsze konieczne

Wypłata wynagrodzenia: konto nie zawsze konieczne

2009-04-06 13:16

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: w firmie przyjęte jest, że pensje trafiają przelewem na konta bankowe personelu. Jeden z pracowników życzy sobie jednak, aby wynagrodzenie trafiało do jego rąk w gotówce. Szef, zasłaniając się względami organizacyjnymi, nie chce się na to zgodzić i domaga się, aby podwładny otworzył konto. Czy ma rację? Czy można zmusić pracownika do założenia konta w banku?

Przeczytaj także: Wypłata wynagrodzenia rzadziej niż raz na miesiąc?

W myśl art. 86 § 2 K.p., wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej. Częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna (np. deputat) możliwe jest jedynie gdy tak stanowią przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy. Co ważne, świadczeniem pieniężnym sensu stricte nie jest wypłata w formie np. weksla, akcji czy obligacji. A zatem, co do zasady wypłata pensji powinna następować do rąk pracownika w gotówce.

Rozwój obrotu bezgotówkowego sprawia jednak, że coraz powszechniejsze jest przelewanie pensji na konta bankowe pracowników. Na taki sposób wypłaty zezwala art. 86 § 3 K.p., który stanowi, że obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie. Przepisy K.p. nie narzucają szczególnej formy tego typu oświadczenia woli. Przeważnie jest to wniosek, w którym pracownik podaje numer swojego konta bankowego.

Jeżeli więc z układu zbiorowego pracy nie wynika, że wypłata wynagrodzenia dokonywana jest na osobiste konta bankowe pracowników, jedyne, co może zrobić szef to zaproponować podwładnemu taką formę wypłaty. Do pracownika należy wybór banku, a pracodawca musi dopilnować terminowości wynagrodzenia tak, aby w dniu terminu wypłaty podwładny mógł podjąć pieniądze z konta. Koszty przelewu obciążają oczywiście firmę.

Warto podkreślić, że w opinii SN (por. wyrok z 24 września 2003 r., I PK 324/02, OSNP 2004, Nr 18, poz. 313) wymóg uzyskania od pracownika pisemnej zgody na bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia (art. 86 § 3 K.p.) ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Postanowienia regulaminu, które dopuszczają ustną zgodą należy uznać za nieważne. Dla celów dowodowych oświadczenie pracownika o zgodzie na bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia powinno zostać włączone do jego akt osobowych.

WAŻNE

Należy pamiętać, że pracownik ma prawo w każdej chwili wycofać zgodę na bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia. Oświadczenie woli w tym zakresie nie podlega uregulowaniom przepisów prawa pracy. A zatem, pracownik może dokonać tego zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: