eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych

Dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych

2009-04-05 11:26

W dniu 9.1.2009 r. MPiPS wydał nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 8, poz. 43), które zastąpiło dotychczasowe rozporządzenie z 13.12.2007 r., zachowane w mocy na podstawie art. 9 ustawy z 5.12.2008 r. zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 237, poz. 1652).
Nowe rozporządzenie określa szczegółowe warunki udzielania oraz tryb przekazywania miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, terminy składania i wzory niezbędnej dokumentacji (wniosek Wn-D i informacja INF-D-P), a także wymogi, jakie muszą spełniać pracodawcy, przekazując dokumenty w nowo dostępnej formie - przez teletransmisję danych. Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, o ile ten pracownik został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonej przez PFRON.

Zgodnie z art. 26a ustawy z 27.8.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego przysługuje w kwocie 160%, 140% lub 60% najniższego wynagrodzenia odpowiednio dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego, umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Pracodawca niebędący ZPChr może uzyskać 75% tych kwot, a w przypadku niektórych niepełnosprawnych 90%. Wniosek w sprawie dofinansowania (Wn-D i formularz INF-D-P dla każdego niepełnosprawnego pracownika) powinien zostać złożony do 20 dnia następnego miesiąca. Dofinansowania na warunkach i w trybie określonym w rozporządzeniu udziela się począwszy od wynagrodzeń za miesiąc styczeń 2009 roku. Rozporządzenie weszło w życie 21.1.2009 r. i obowiązuje do 30.6.2014 r.

Po zmianach, które weszły w życie z początkiem 2009 r. najniższe wynagrodzenie oznacza tutaj minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w styczniu danego roku.

Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne dla niepełnosprawnych niebędących pracownikami

W dniu 9.1.2009 r. MPiPS wydał rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 8, poz. 42), które na nowo określa warunki udzielania oraz tryb przekazywania refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą, niepełnosprawnemu rolnikowi oraz rolnikowi zobowiązanemu do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika.

Dla osoby niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą przeznaczony jest wniosek o dofinansowanie składek o symbolu Wn-U-G, natomiast dla niepełnosprawnego rolnika lub rolnika zobowiązanego do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika - wniosek o symbolu Wn-U-A.

Najpóźniejszy termin złożenia wniosku Wn-U-G to ostatni dzień miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, a wniosku Wn-U-A to 20 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym terminowo dokonano zapłaty składek za dany kwartał, zgodnie z przepisami o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Rozporządzenie wprowadza możliwość składania wniosków w nowej formie teletransmisji danych. Zgodnie z § 9 rozporządzenia możliwe jest przywrócenie terminu do złożenia wniosku, jeśli wnioskodawca uprawdopodobni, że przekroczenie terminu nastąpiło bez jego winy.

Wnioskodawca korzystający z refundacji składek ma obowiązek przechowywania dokumentacji przez okres 10 lat od dnia przyznania pomocy. Rozporządzenie weszło w życie 21.1.2009 r. i obowiązuje do 30.6.2014 r.

Refundacji składek na warunkach i w trybie określonym w rozporządzeniu udziela się począwszy od składek opłaconych:
  • za miesiąc styczeń 2009 r. – przez osoby niepełnosprawne wykonujące działalność gospodarczą,
  • za I kwartał 2009 r. – przez niepełnosprawnych rolników lub rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.