eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna

Przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna

2009-03-28 13:40

Co prawda Sąd Najwyższy orzekł, że możesz ogólnie sformułować przyczynę wypowiedzenia, jeśli okoliczności zakończenia stosunku pracy są znane pracownikowi lub wynikają z innych dokumentów niż wypowiedzenie (np. wyrok SN z 5 grudnia 2000 r., I PKN 124/00, OSNP z 2002 r. nr 15, poz. 354), jednak na wypadek postępowania sądowego najlepiej wpisać możliwie konkretną przyczynę. Co to oznacza? Sprawdź na przykładach!

Przeczytaj także: Zwolnienie z pracy z przyczyn pracodawcy

Nie wystarcza, jeżeli wpiszesz, że przyczyną wypowiedzenia była np. „utrata zaufania do pracownika”. Taka przyczyna jest niekonkretna. Wskaż, z czego wynika ta utrata zaufania. Powinieneś więc napisać: „utrata zaufania do pracownika spowodowana tym, że w dniach 10–15 listopada 2008 r., odwiedzając klientów, przedstawiał się jako reprezentant innej firmy niż pracodawca” czy „utrata zaufania spowodowana brakiem dbałości o dobre imię pracodawcy podczas wyjazdu służbowego w dniu…” lub „...brakiem dbałości o mienie pracodawcy polegającym na...” (wyrok SN z 10 sierpnia 2000 r., sygn. akt I PKN 1/00, OSNP z 2002 r. nr 5, poz. 112).

Przyczyną wypowiedzenia, zwłaszcza w przypadku menedżera, mogą być „częste (lub długotrwałe) nieobecności w pracy spowodowane chorobą”, jeśli zdarzają się pracownikowi częściej niż innym i powodują dezorganizację pracy jego działu lub narażają pracodawcę na dodatkowe koszty, np. w postaci nadgodzin czy konieczności rekrutacji zastępcy (wyrok SN z 21 października 1999 r., I PKN 323/99, OSNAPiUS z 2001 r. nr 5, poz. 157).

Uwaga!
Wypowiedzenie z tego powodu możesz wręczyć dopiero wtedy, gdy pracownik wróci ze zwolnienia lekarskiego. Poza tym takie wypowiedzenie może być uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, jeśli dotyczy długoletniego pracownika nienagannie wykonującego dotąd swoje obowiązki pracownicze czy pracownicy samotnie wychowującej chore dziecko, która często korzysta ze zwolnień na to dziecko (wyrok SN z 21 stycznia 2003 r., I PK 96/02, publ. Monitor Prawa Pracy – wkładka z 2004 r. nr 2, poz. 5).

W przypadku kadry menedżerskiej jako przyczynę można też podać brak prawidłowej komunikacji z zarządzanymi pracownikami czy brak umiejętności organizacyjnych (wyrok SN z 10 listopada 1999 r., I PKN 355/99, OSNAPiUS z 2001 r. nr 6, poz. 202).

Przykład:
Pracownik jest systematycznie źle oceniany. Przyczyną wypowiedzenia może być niska ocena jego pracy. Musisz jednak wówczas udowodnić, że zwolniony pracownik otrzymał najniższą ocenę. Problem będzie wtedy, gdy w trakcie procesu okaże się, że kilku pracowników miało tę samą ocenę, np. dlatego, że przełożonemu żal było postawić któremuś z nich ocenę niższą, a zwolniony został tylko jeden.

Niekiedy przyczyna wypowiedzenia nie leży po stronie pracownika. Również wówczas określ ją konkretnie, np.: „likwidacja stanowiska pracy wynikająca ze zmian organizacyjnych pracodawcy” czy „zmiany organizacyjne wynikające z wprowadzenia zmian zakresu usług firmy” lub „likwidacja stanowiska pracy wynikająca z wprowadzania zmian technologicznych w procesie produkcji”. Nie wystarczy zatem napisać, że wypowiadasz umowę „z przyczyn niedotyczących pracownika” (wyrok SN z 14 maja 1999 r., I PKN 47/99, OSNAP z 2000 r. nr 14, poz. 548).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: