eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Pomoc finansowa dla firm od PARP

Pomoc finansowa dla firm od PARP

2009-03-19 14:15

W dniu 16 marca weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego (zwane dalej "Rozporządzeniem") zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (zwaną dalej "Agencją") pomocy finansowej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw (Dz. U. Nr 41 poz. 332).

Przeczytaj także: Wsparcie dla przedsiębiorstw wg Lewiatana

Wsparcie na inwestycje jest rodzajem pomocy publicznej. Może być ono udzielone przedsiębiorcy, jeżeli złożył wniosek o udzielenie wsparcia przed rozpoczęciem realizacji inwestycji, przy czym za dzień rozpoczęcia realizacji inwestycji uznaje się dzień rozpoczęcia robót budowlanych lub złożenia pierwszego zobowiązania do zamówienia zakupu towarów i usług lub wykonania robót budowlanych związanych z realizacją inwestycji.

W Rozporządzeniu dodany został rozdział 3b, który określa zasady przyznawania pomocy przez Agencję. Udzielenie wsparcia zostało przewidziane dla mikroprzedsiębiorców, małych lub średnich przedsiębiorców posiadających siedzibę i prowadzących działalność gospodarczą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, którzy dokonują inwestycji w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne polegające na:
  • inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane
    z tworzeniem nowego przedsiębiorstwa, rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacją produkcji przedsiębiorstwa przez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów lub z zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego przedsiębiorstwa,
  • nabyciu przedsiębiorstwa, które jest w likwidacji lub zostałoby zlikwidowane, gdyby nie zostało nabyte. Warto dodać że nie uważa się za inwestycję nabycia wyłącznie udziałów lub akcji przedsiębiorstwa.
W przypadku określania ceny nabycia i kosztu wytworzenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stosuje się przepisy o rachunkowości.

Rozporządzenie różnicuje zasady przyznawania wsparcia, uzależniając możliwość jego udzielenia od tego, gdzie (w którym województwie) jest realizowane przedsięwzięcie objęte pomocą, dzieląc tym samym przedsiębiorców na 3 kategorie – tych, dla których intensywność wsparcia nie może przekroczyć 50 %, 40 % lub 30 % wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

W przypadku otrzymania także innej pomocy, poza wsparciem na inwestycję, kwoty te podlegają sumowaniu, z tym że powyższe zasady odnoszące się do określenia maksymalnej kwoty procentowej udzielonego wsparcia w każdym województwie muszą być zachowane.

Kwota wsparcia na inwestycje wynosi co najmniej 500 000 zł. Wsparcie może być udzielone, jeżeli przedsiębiorca zobowiąże się do:
  • utrzymania inwestycji objętej wsparciem w województwie, w którym została zrealizowana, a w przypadku realizacji projektu na obszarze Warszawy – w tym mieście przez okres co najmniej 5 lat od dnia zakończenia realizacji inwestycji,
  • zapewnienia finansowania inwestycji w części nieobjętej wsparciem, przy czym co najmniej 30 % wydatków kwalifikujących się do wsparcia zostanie pokryte ze środków własnych przedsiębiorcy pochodzących z innych źródeł niż pomoc publiczna lub wsparcie ze środków publicznych.
Przeniesienie inwestycji do innego powiatu w obrębie tego samego województwa jest możliwe za zgodą Agencji, jeżeli przedsiębiorca wystąpi z uzasadnionym wnioskiem. Jeżeli natomiast przedsiębiorca chce przenieść inwestycje do województwa, gdzie jest większa intensywność wsparcia, nie spowoduje to zwiększenia intensywności w stosunku do niego. Natomiast
w przypadku przeniesienia inwestycji o niższej intensywności jest to możliwe wyłącznie
w przypadku, gdy projekt, którego dotyczy inwestycja, uzyskałby liczbę punktów niezbędną do objęcia wsparciem w powiecie, do którego następuje przeniesienie. W przypadku takiego przeniesienia przedsiębiorca obowiązany jest zwrócić Agencji kwotę wsparcia ustaloną zgodnie ze wzorem zawartym w Rozporządzeniu.

Rozporządzenie określa także, że Agencja nie przyzna pomocy firmom, które spełniają kryteria zagrożonego przedsiębiorcy, a także podmiotom, na których ciąży obowiązek zwrotu pomocy wynikający z decyzji Komisji Europejskiej uznającej wsparcie za niezgodne z prawem
oraz wspólnym rynkiem.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: