eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem?

Wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem?

2009-03-17 14:02

Poczta elektroniczna szturmem weszła do powszechnego użycia, stając się jednocześnie codziennym środkiem komunikacji między pracodawcami a zatrudnionymi. Zastanówmy się jednak, czy tą drogą można dokonywać istotnych czynności prawnych, np. wypowiedzenia umowy o pracę?

Przeczytaj także: Wypowiedzenie wysłane pocztą a data rozwiązania umowy

Elektroniczne wypowiedzenie ważne, ale…

Odpowiedzi na to pytanie na próżno szukać w przepisach Kodeksu pracy. Zastosowanie znajdują tu bowiem regulacje zawarte w Kodeksie cywilnym (w zw. z art. 300 K.p.). W myśl art. 60 K.c., z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).

Z Kodeksu pracy wynika natomiast, że wypowiedzenie umowy o pracę co do zasady powinno nastąpić na piśmie (por. art. 30 § 3 K.p.). Z kolei zgodnie z K.c., do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarczy opatrzenie dokumentu obejmującego treść oświadczenia woli własnoręcznym podpisem. W przypadku oświadczenia woli złożonego w postaci elektronicznej konieczny jest bezpieczny podpis elektroniczny. Dopiero wówczas oświadczenie takie jest równoważne z oświadczeniem złożonym na piśmie (por. art. 78 § 1-2 K.c.).

Wobec powyższego, aby wypowiedzenie umowy o pracę przesłane e-mailem można było uznać za niewadliwe, bezwzględnie wskazane jest opatrzenie dokumentu bezpiecznym podpisem elektronicznym

”Podwójne” wypowiedzenie

W tym aspekcie warto również poruszyć kwestię, którą rozpatrywał SN w sprawie dotyczącej przesłania pracownikowi dwóch wypowiedzeń umowy o pracę o identycznej treści; jednego za pośrednictwem poczty elektronicznej, drugiego- poczty tradycyjnej (wyrok SN z 18 stycznia 2007 r., II PK 178/06, OSNP 2008, Nr 5-6, poz. 59).

W opinii sądu, takie podwójne doręczenie tego samego oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem nie narusza ani art. 61 K.c., ani też art. 30 § 3 K.p., jeżeli zostało sporządzone i dotarło do pracownika na piśmie. „Byłoby nadmiernym i niezrozumiałym formalizmem uznanie za niezgodne z art. 30 § 3 k.p. identycznego oświadczenia woli pracodawcy sporządzonego na piśmie tylko z tego powodu, że zostało ono doręczone zarówno w postaci elektronicznej, jak i tradycyjną przesyłką pocztową, zwłaszcza w obowiązującym u pozwanego systemie przesyłania wiadomości służbowych pocztą elektroniczną, w którym mają udział wszyscy zatrudnieni pracownicy”, uznał SN.

WAŻNE!

Pracodawca, który prześle wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem, bez opatrzenia go bezpiecznym podpisem elektronicznym, może spodziewać się, że pracownik wystąpi do sądu pracy o uznanie, że przesłany mu dokument narusza art. 30 § 3 K.p.

Warto też dodać, że ostatnimi czasy rygor zachowania formy pisemnej wypowiedzenia umowy o pracę został nieco złagodzony. Ustne oświadczenie woli pracodawcy przekazane pracownikowi przez jego bezpośredniego przełożonego uznaje się bowiem za skuteczne (por. wyrok SN z 24 marca 2000 r., I PKN 631/98, OSNAPiUS 2000, Nr 10, poz. 381). Podobnie za niewadliwe należy uznać wypowiedzenie dokonane przez pracownika bez zachowania formy pisemnej, o ile jego ustne oświadczenie woli nie budzi zastrzeżeń.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: