eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Obowiązki pracodawcy wobec PIP a Kodeks pracy

Obowiązki pracodawcy wobec PIP a Kodeks pracy

2009-03-09 13:55

Przeczytaj także: Kodeks pracy i PIP: będą zmiany?


Choroba zawodowa

Niezwłocznemu zgłoszeniu PIP podlegają również przypadki stwierdzenia lub podejrzenia chorób zawodowych wśród pracowników (por. art. 235 § 1 K.p.). Wykaz schorzeń, które uznaje się za choroby zawodowe zawiera się w przepisach rozporządzenia RM z 30 lipca 2002r. w sprawie w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. z 2002r., nr 132, poz. 1115).

Zatwierdzenie wykazu prac lekkich

Młodociany może być zatrudniany na podstawie umowy o pracę jedynie przy wykonywaniu lekkich prac, czyli takich, które nie powodują zagrożenia dla jego życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego, a także nie utrudniają wypełniania obowiązku szkolnego. W związku z tym K.p. nakłada na pracodawcę obowiązek określenia wykazu takich prac, który następnie musi zostać przedłożony PIP w celu zatwierdzenia.

Przekazanie porozumień zawieszających

Zgodnie z art. 91 oraz 231aK.p., pracodawca, który znajduje się w złej sytuacji ekonomicznej, może czasowo zawiesić stosowanie zakładowych przepisów prawa pracy lub stosować mniej korzystne warunki pracy niż wynika to z treści umów o pracę. W obu przypadkach musi pamiętać, aby porozumienie odnośnie tych kwestii niezwłocznie trafiło do rąk właściwego okręgowego inspektora pracy.

Rejestracja zakładowego układu zbiorowego

Właściwy okręgowy inspektor pracy jest również organem uprawnionym do rejestracji oraz oceny charakteru prawnego układu zbiorowego pracy (por. art. 24111 § 1 K.p.). Pracodawca jest więc zobligowany przekazać PIP pisemny wniosek o rejestrację, do którego należy dołączyć m.in.:
  • zszyte lub oprawione egzemplarze układu z oryginalnymi podpisami stron,
  • pełnomocnictwa osób zawierających układ,
  • odpis orzeczenia sądu stwierdzającego reprezentatywność organizacji związkowej.

W przypadku ewentualnego zawieszenia stosowania układu zbiorowego w trybie art. 24127 K.p., porozumienie w tej sprawie podlega zgłoszeniu w rejestrze układów zbiorowych.

Kwestie dotyczące rejestracji układów szczegółowo reguluje rozporządzenie MPiPS z 4 kwietnia 2001 r. w sprawie trybu postępowania w sprawie rejestracji układów zbiorowych pracy, prowadzenia rejestru układów i akt rejestrowych oraz wzorów klauzul rejestracyjnych i kart rejestrowych (Dz. U. Nr 34, poz. 408).

Warto podkreślić, że powyższy tekst wskazuje jedynie na kodeksowe obowiązki pracodawcy względem Państwowej Inspekcji Pracy. Szereg odrębnych powinności wynika z innych aktów prawnych, wśród których warto wymienić m.in. ustawę z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. Nr 89, poz. 589), rozporządzenie RM z 28 lipca 1998 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 115, poz. 744 ze zm.), czy też ustawę z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz. U. Nr 55, poz. 236 ze zm.).

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: