eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Opłata roczna za użytkowanie wieczyste

Opłata roczna za użytkowanie wieczyste

2009-03-02 13:52

Sąd Najwyższy (zwany dalej: "SN") w jednym z ostatnich wyroków orzekł, że pomimo iż użytkownik wieczysty nie rozpoczął żadnej inwestycji związanej z gruntem, o stawce opłaty rocznej decyduje przeznaczenie gruntu nawet, jeśli cel, na który został on przekazany, nie został wskazany w umowie o użytkowanie wieczyste (sygn. akt III CSK 268/08).

Przeczytaj także: Jak ustalić opłatę roczną za użytkowanie wieczyste?

Zgodnie z art. 221 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, jeżeli przy oddaniu nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie został określony cel, na który nieruchomość była oddana, stawkę procentową opłaty rocznej przyjmuje się stosownie do celu wynikającego ze sposobu korzystania z nieruchomości.

W przedmiotowej sprawie nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste zostały zakwalifikowane w ewidencji gruntów i budynków jako grunty rolne, natomiast według obowiązującego planu zagospodarowania i decyzji podziałowych - jako przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe, towarzyszącą mu infrastrukturę i cele publiczne realizowane przez gminę. W umowie o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste nie został ponadto określony ani cel, ani stawka opłaty. W związku z powyższym postała niejasność, jakie jest faktyczne przeznaczenie gruntów, jakie okoliczności decydują o ich przeznaczeniu,
a w konsekwencji jaką należy przyjąć stawkę opłaty rocznej na użytkowanie wspomnianych gruntów (1% czy 3%)?

SN uznał, że o faktycznym przeznaczeniu gruntu nie może przesądzać sposób jego określania w ewidencji, a należy wziąć pod uwagę całokształt okoliczności danej sprawy. SN, rozpoznając sprawę, uwzględnił w szczególności, że użytkownik wieczysty sukcesywnie przygotowuje użytkowane przez siebie tereny pod zabudowę i że na części tych gruntów wzniósł już budynki mieszkalne i sprzedaje je nabywcom. Grunt jest oddawany w użytkowanie wieczyste, już z samego założenia, na określony cel na wiele lat, co oznacza, że realizacja tego celu może być rozciągnięta w czasie i podejmowana sukcesywnie. W konsekwencji o stawce opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste może decydować każdorazowy aktualny sposób korzystania z gruntu. Wystarczy przy tym wykazać, iż użytkownik wieczysty rzeczywiście przygotowuje się do realizacji danego celu, np. dokonał podziału, kompletuje wymaganą dokumentację, uzyskuje pozwolenia na budowę.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: