eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Współodpowiedzialność materialna - podstawowe informacje

Współodpowiedzialność materialna - podstawowe informacje

2009-02-15 11:14

Zgodnie z art. 125 § 1 K.p., określony zespół pracowników może przyjąć wspólną odpowiedzialność materialną za mienie powierzone mu łącznie z obowiązkiem wyliczenia się. Taki system organizacji pracy sprawdza się zwłaszcza w sklepach i magazynach, gdzie dość często dochodzi do powstania niedoborów. Należy jednak pamiętać, że ustawodawca przewidział tu szereg procedur, mających na celu zabezpieczenie interesu osób, które zostały objęte umową o współodpowiedzialności.

Przeczytaj także: Przejęcie firmy a współodpowiedzialność materialna

Szczegółowe reguły postępowania określa tu rozporządzenie Rady Ministrów z 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (Dz. U. z 1996 r., Nr 143, poz. 663), dalej: „rozporządzenie”.

Nie wszędzie można odpowiadać wspólnie

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, że możliwość ustanowienia współodpowiedzialności pracowników za powierzone mienie dotyczy jedynie zakładów pracy (lub ich wydzielonych części), w których odbywa się sprzedaż, produkcja lub świadczenie usług albo przechowuje się mienie stanowiące przedmiot powierzenia i oddzielnego rozliczania.

Ponadto przyjęcie przez załogę wspólnej odpowiedzialności jest również uzależnione od ilości pracowników zatrudnionych przy powierzonym mieniu. Co ważne, nie chodzi tu o liczbę całego personelu lecz jedynie o osoby zatrudnione bezpośrednio w miejscu powierzenia mienia. I tak, zawarcie umowy jest możliwe, jeżeli liczba podwładnych nie przekracza (§ 2 ust. 1 rozporządzenia):
  • 8 osób- przy pracy jednozmianowej,
  • 12 osób- przy pracy dwuzmianowej,
  • 16 osób- przy pracy trzyzmianowej.

W niektórych przypadkach ustawodawca zezwala, aby liczba osób zatrudnionych w miejscu powierzenia mienia sięgała nawet 24 osób. Jest to możliwe m.in. w zakładach usługowych, w zakładach żywienia zbiorowego oraz w sklepach samoobsługowych (§ 2 ust. 2 rozporządzenia).

Umowa bezwzględnie konieczna

Bezsprzecznie podstawą łącznego powierzenie mienia jest umowa o współodpowiedzialności materialnej zawierana pomiędzy szefem a pracownikami (konieczne jest tu, pod rygorem nieważności, zachowanie formy pisemnej). Co istotne, można ją zawrzeć jedynie w sytuacji, gdy na przyjęcie wspólnej odpowiedzialności wyrażają zgodę wszyscy członkowie zespołu mającego strzec firmowe mienie (§ 2 ust. 3 rozporządzenia).

Umowa ta stanowi integralną część umowy o pracę jako jej klauzula szczególna. Ze względów praktycznych ma jednak postać odrębnego dokumentu, który w szczególności powinien:
  • wymieniać wszystkie współodpowiedzialne za mienie osoby,
  • określać udział (procentowy lub ułamkowy) każdego z pracowników w zakresie odpowiedzialności za ewentualny niedobór.

Co ważne, umowa staje się skuteczna dopiero z pierwotnym powierzeniem mienia pracodawcy (na podstawie inwentaryzacji), przy którym powinni być obecni wszyscy członkowie zespołu. Jeśli któryś z pracowników nie wziął udziału w powierzeniu mienia, umowa staje się wobec niego bezskuteczna, a on odpowiada na zasadach ogólnych.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: