eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Umowa o zakazie konkurencji: odstąpienie pracodawcy

Umowa o zakazie konkurencji: odstąpienie pracodawcy

2009-02-10 13:52

Sąd nie ma prawa badać zasadności decyzji pracodawcy o odstąpieniu od umowy o zakazie konkurencji. W dniu 4 lutego 2009 roku Sąd Najwyższy ("SN") orzekł, że tylko od pracodawcy zależy czy chce być dalej związany umową o niepodejmowaniu działalności konkurencyjnej.

Przeczytaj także: Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

SN rozsądził spór dotyczący wypłaty odszkodowania za niepodejmowanie działalności konkurencyjnej.

Pracownik twierdził, że odstąpienie przez swojego byłego pracodawcę od umowy o zakazie konkurencji nie było uzasadnione. W rezultacie, powinno mu przysługiwać odszkodowanie od byłego pracodawcy. Ten ostatni bronił się, argumentując, że z powodu restrukturyzacji spółki brak było podstaw do utrzymania umowy o niepodejmowaniu działalności konkurencyjnej. Pracownik uważał, że skoro restrukturyzacja nie przewidywała zmiany przedmiotu działalności spółki, to posiadane przez niego strategiczne informacje na temat działalności spółki nadal uzasadniają umowny zakaz konkurencji.

Sąd uznał, że pracodawca ma pełne prawo do podejmowania decyzji o zakresie i zasadach zakazu konkurencji. W rezultacie może on zadecydować, że brak jest podstaw do dalszego trwania umowy o niepodejmowaniu działalności konkurencyjnej i ją rozwiązać (jeżeli umowa przewiduje taką możliwość), a decyzja ta nie podlega kontroli sądowej.

Do umowy o zakazie konkurencji, poza przepisami prawa pracy, zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego zakładające znaczną swobodę w kształtowaniu umów. Zatem, w myśl reguł prawa cywilnego, pracodawca ma prawo odstąpić od umowy, którą w takim wypadku traktuje się jakby nigdy nie została zawarta.

Omawiany wyrok jest korzystny dla firm, ponieważ mogą one swobodnie decydować, czy wypłacać byłemu pracownikowi odszkodowanie za niepodejmowanie przez niego działań konkurencyjnych, czy też rozwiązać umowę o niepodejmowaniu działań konkurencyjnych
(z zastrzeżeniem, że przewidziana została taka możliwość).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: