eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop na poratowanie zdrowia nauczyciela

Urlop na poratowanie zdrowia nauczyciela

2009-02-10 13:54

Urlop na poratowanie zdrowia to przywilej, z którego mogą skorzystać wyłącznie nauczyciele oraz kilka innych grup zawodowych (np. sędziowie). Prawo do uzyskania takiego urlopu uzależnione jest jednak od spełnienia kilku warunków.

Przeczytaj także: Zatrudnianie nauczyciela: umowa na czas określony

Dla kogo?

Możliwość udania się na urlop dla poratowania kondycji psychofizycznej przysługuje nauczycielom, którzy podlegają postanowieniom ustawy z 26 stycznia 1982 r.- Karta Nauczyciela (dalej: „ustawa”). W myśl art. 1 ust. 1 i 1a ustawy, należą do nich nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w:
  • publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli działających na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty,
  • zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych działających na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich,
  • publicznych kolegiach pracowników służb społecznych.

Ponadto przepisy ustawy dotyczące urlopu na poratowanie zdrowia znajdują zastosowanie także wobec nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych przed wejściem w życie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw w publicznych placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych działających na podstawie ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414, z późn. zm.).

Prawo do skorzystania z omawianego tu urlopu przysługuje również nauczycielom urlopowanym na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (por. art. 91a ust. 3 ustawy).

WAŻNE!

Zgodnie z orzeczeniem SN z 10 września 1998 r. (I PKN 303/98) prawa do urlopu na poratowanie zdrowia pozbawieni są nauczyciele zatrudnieni w szkołach niepublicznych.

Pierwszy urlop najwcześniej po 7 latach

Urlop zdrowotny przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony, o ile jego staż pracy w szkole wynosi co najmniej 7 lat. Pracodawca (dyrektor) zobowiązany jest więc przede wszystkim zweryfikować, czy długość okresu zatrudnienia umożliwia udzielenie urlopu podwładnemu.

Co ważne, ustawowo wymagane 7 lat stażu może być sumą okresów zatrudnienia w różnych placówkach szkolnych. Nie ma również konieczności, żeby przez te wszystkie lata pracownik zatrudniony był w oparciu o umowę na czas nieokreślony. Istotne jest, aby w chwili udzielania mu urlopu wiązała go z pracodawcą umowa bezterminowa (art. 73 ust. 1 ustawy).

Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu, którego jednorazowo udziela się w wymiarze nie wyższym niż 1 rok.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: