eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zwolnienie lekarskie w czasie ciąży a dodatkowe zatrudnienie

Zwolnienie lekarskie w czasie ciąży a dodatkowe zatrudnienie

2009-02-03 14:04

Przeczytaj także: Zwolnienie lekarskie a świadczenie pracy


Zdaniem SN: Praca w czasie zwolnienia lekarskiego może być naruszeniem podstawowych obowiązków

Wykonywanie pracy (prowadzenie innej działalności) w czasie zwolnienia lekarskiego może być kwalifikowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych wówczas, gdy pracownik swoim zachowaniem przekreśla cele zwolnienia lekarskiego - jak najszybszy powrót do zdrowia i odzyskanie zdolności do wykonywania pracy, przez co narusza interes pracodawcy polegający na gotowości pracownika do świadczenia pracy (na możliwości korzystania z pracy w pełni sprawnego fizycznie i psychicznie pracownika). (Wyrok Sądu Najwyższego z 11 czerwca 2003 r. I PK 208/02, PiZS 2003/12)

W przypadku zatrudnienia pracownicy w ciąży, jest ona w tym czasie objęta ochroną przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę, jednak nie dotyczy to sytuacji dyscyplinarnego, tj. z winy pracownicy, rozwiązania umowy o pracę, jeżeli obowiązujące w zakładzie pracy związki zawodowe wyrażą na to zgodę.

Jeżeli natomiast podjęcie dodatkowego zatrudnienia, np. w ramach umowy o dzieło wykonywanej w domu, nie będzie sprzeczne z zaleceniami lekarza i nie będzie np. prowadziło do pogarszania stanu zdrowia pracownicy oraz przedłużania zwolnienia - takie działanie nie będzie stanowiło podstawy do rozwiązania z pracownicą umowy o pracę, a jedynie będzie powodowało cofnięcie prawa do zasiłku chorobowego.

Zdaniem SN: Można pracować w czasie zwolnienia, gdy nie jest to sprzeczne z zaleceniami lekarza

Nie stanowi ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 KP) wykonywanie w czasie zwolnienia chorobowego pracy, która nie jest sprzeczna z zaleceniami lekarskimi. (Wyrok Sądu Najwyższego z 19 stycznia 1998 r., Sąd Najwyższy I PKN 486/97, OSNP 1998/23/687)

Podstawa prawna:
  • art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267),
  • art. 52 § 1 pkt 1, art. 177 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
Przeczytaj także: Jak oszukujemy na L4? Jak oszukujemy na L4?

poprzednia  

1 2

oprac. : Renata Tonder / Portal Kadrowy Portal Kadrowy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: