eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Minimalne wynagrodzenie: czy wliczamy premię uznaniową?

Minimalne wynagrodzenie: czy wliczamy premię uznaniową?

2009-01-31 13:52

Przeczytaj także: Jakie minimalne wynagrodzenie za grudzień 2007?


Według zasad statystki, premie uznaniowe podlegają wliczeniu do wynagrodzeń osobowych. Dlatego kwotę premii sumuje się z wynagrodzeniem zasadniczym pracownika i dopiero taka suma pozwala na określenie, czy pracownik otrzymał wynagrodzenie należne mu z mocy przepisów, czy trzeba je uzupełnić.

Nie możesz wliczyć nagrody jubileuszowej i wynagrodzenia za nadgodziny

Przy sprawdzaniu, czy pracownik osiągnie pułap minimalnego wynagrodzenia należy pamiętać, że przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu wyłączają z powyższego katalogu:
  • nagrody jubileuszowe,
  • odprawy pieniężne przysługujące pracownikom w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
mimo że te elementy pensji są zaliczane do wynagrodzeń osobowych.

Założeniem ustawy jest bowiem, że minimalne wynagrodzenie przysługuje za pracę w zasadniczym czasie pracy, natomiast wymienione składniki stanowią dodatkowy zarobek ponad poziom płacy minimalnej i nie mogą stanowić jej uzupełnienia.

Z powyższych przyczyn w skład minimalnego wynagrodzenia nie mogą również wchodzić:
  • dodatek z tytułu pracy w porze nocnej, o którym mowa w art. 1518 § 1 KP,
  • a także inne elementy wynagrodzenia nazywane dodatkami w przepisach np. dodatki z tytułu pracy w warunkach szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia pracownika.
Wciągnięcie tych elementów do płacy minimalnej spowodowałoby bowiem utratę charakteru tych dodatkowych składników, które przysługują pracownikowi w wyniku spełnienia przez niego jakiś dodatkowych przesłanek (np. praca w porze nocnej czy w warunkach szkodliwych).

Ustal, czy pracownikowi przysługuje wyrównanie

Jeżeli w danym miesiącu, ze względu na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, to należy uzupełnić wynagrodzenie do tej wysokości. Wyrównanie to wypłaca się za okres każdego miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzenia.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: