eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop wychowawczy a wypowiedzenie umowy o pracę

Urlop wychowawczy a wypowiedzenie umowy o pracę

2009-01-30 14:09

Przeczytaj także: Ochrona pracy kobiet


Warto też przypomnieć, że pracownikowi (także temu, który pozostaje na urlopie wychowawczym), w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowego, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości (art. 8 ustawy z o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników):
  • jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego
    pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego
    pracodawcy od 2 do 8 lat,
  • trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego
    pracodawcy ponad 8 lat.

Rozwiązanie umowy z winy pracownika

Ostatnia z przyczyn umożliwiająca rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem w okresie urlopu wychowawczego dotyczy wyłącznie zatrudnionego. Chodzi tu o tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Zgodnie z art. 52 § 1 K.p., pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
  • ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
  • popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  • zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Na urlopie wychowawczym pracownik co do zasady nie świadczy pracy. Nie oznacza to jednak, że nie może zostać dyscyplinarnie zwolniony za ciężkie naruszenie swych obowiązków. Za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych uznaje się bowiem czyny, które w istotny sposób w ważnej sprawie naruszają interes pracodawcy. Można więc np. zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który na urlopie wychowawczym podejmuje pracę w firmie konkurencyjnej, podpisawszy w macierzystym zakładzie pracy umowę o zakazie konkurencji.

Zmiana w przepisach

Przy okazji poruszanego tu zagadnienia warto przypomnieć, że- na mocy nowelizacji Kodeksu pracy z 6 grudnia 2008 r.- od 1 stycznia 2009 r. wprowadzone zostały kolejne ograniczenia w rozwiązywaniu umów o pracę osób uprawnionych do urlopu wychowawczego.

I tak, w myśl art. 1868 § 1 K.p., pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę pracownikowi, który nie decyduje się na urlop wychowawczy, a na obniżenie wymiaru czasu pracy (art. 1867 K.p.). Okres ochronny trwa w tym przypadku od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.

Rozwiązanie umowy w tym czasie dopuszczalne jest jedynie w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające dyscyplinarne zwolnienie pracownika.

Pewnych wątpliwości może natomiast przysporzyć kwestia możliwości rozwiązania umowy w przypadku zwolnień grupowych. Rodzi się bowiem pytanie, czy cytowana wcześniej uchwała SN (II PZP 13/05) znajduje zastosowanie w stosunku do pracowników korzystających z obniżonego wymiaru czasu pracy.

WAŻNE!

W przypadku złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego (ewentualnie wniosku o obniżenie wymiaru pracy) po dokonaniu przez pracodawcę czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności (art. 1861 § 2 i art. 1868 § 2 K.p.).

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: