eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Staż bezrobotnych a obowiązki pracodawcy

Staż bezrobotnych a obowiązki pracodawcy

2009-01-30 14:06

Przeczytaj także: Staże dla bezrobotnych: nowe przepisy


Ponadto bezrobotny skierowany do odbycia stażu jest również zobligowany do (§ 7 ust. 2 rozporządzenia) :
  • przestrzegania ustalonego przez pracodawcę rozkładu czasu pracy,
  • sumiennego i starannego wykonywania zadań objętych programem stażu,
  • stosowania się do poleceń pracodawcy i opiekuna, o ile nie są one sprzeczne z prawem,
  • przestrzegania przepisów i zasad obowiązujących pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy, w szczególności regulaminu pracy, tajemnicy służbowej, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych,
  • sporządzenia sprawozdania z przebiegu stażu, w którego treści powinny się zawierać informacje o wykonywanych zadaniach oraz uzyskanych kwalifikacjach lub umiejętnościach zawodowych.

Co ważne, w przypadku nierealizowania przez pracodawcę warunków odbycia stażu, bezrobotny może złożyć do starosty wniosek o rozwiązanie umowy z pracodawcą (§ 8 ust. 1 rozporządzenia).

Stażysta nie jest pozostawiony w firmie sam sobie. Do opieki nad nim zakład pracy powinien oddelegować pracownika- opiekuna, którego zadaniem jest udzielanie wskazówek i pomocy w wypełnianiu powierzonych zadań (§ 7 ust. 3 rozporządzenia).

Godziny nadliczbowe…

Bez wątpienia stażysta musi zastosować się np. do polecenia pracy w godzinach nadliczbowych. W przypadku pracowników Kodeks pracy przewiduje dwa rodzaje rekompensaty za pracę w nadgodzinach: czas wolny lub dodatek do pensji. Sytuacja stażystów w tym zakresie kształtuje się jednak odmiennie. O ile zasady obliczania nadgodzin są identyczne jak w przypadku pracowników, o tyle rekompensatą za nadgodziny stażysty może być jedynie udzielenie czasu wolnego. Między stażystą a pracodawcą nie istnieje bowiem umowa, która uzasadniałaby wypłatę dodatku za godziny ponadwymiarowe.

…i wynagrodzenie stażysty

Zgodnie z art. 53 ust. 6, wynagrodzeniem bezrobotnego w okresie odbywania stażu jest stypendium, które przysługuje mu w wysokości 140 % najniższej kwoty zasiłku. Żadne formalności związane z wypłatą stypendium czy np. odprowadzeniem składek na ubezpieczenie społeczne nie obciążają jednak pracodawcy- leżą bowiem w gestii powiatowego urzędu pracy.

Dni wolne

Na wniosek bezrobotnego pracodawca jest obowiązany do udzielenia dni wolnych w wymiarze 2 dni za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. Nie jest to jednak urlop wypoczynkowy w rozumieniu przepisów K.p. Stażysta nie posiada statusu pracownika, a więc nie przysługuje mu ani urlop wypoczynkowy sensu stricte, ani też np. urlop okolicznościowy czy macierzyński.

Zakończenie stażu

Niezwłocznie po zakończeniu stażu pracodawca zobowiązany jest wydać bezrobotnemu opinię zawierającą informacje o zrealizowanych i pozyskanych umiejętnościach praktycznych. W gestii opiekuna leży natomiast potwierdzenie własnym podpisem prawdziwości danych, które stażysta zawarł w sprawozdaniu z przebiegu stażu.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: