eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Odmowa przyjęcia wypowiedzenia a rozwiązanie umowy

Odmowa przyjęcia wypowiedzenia a rozwiązanie umowy

2009-01-27 13:57

W dniu dzisiejszym nasz pracownik, w połowie swojego dnia pracy, w obecności świadków, odmówił podpisania wypowiedzenia umowy z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Wiem, że jutro wybiera się do lekarza. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że przyniesie zwolnienie lekarskie. Jak to potraktować?

Przeczytaj także: Wypowiedzenie wysłane pocztą a data rozwiązania umowy

W tym przypadku oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę jest skuteczne, gdyż pracownik miał możliwość zapoznania się z treścią wypowiedzenia. Usprawiedliwiona nieobecność w pracy z powodu choroby, która wystąpi po dniu wypowiedzenia, nie wpływa na jego skuteczność, jak też na bieg terminu wypowiedzenia.

Skuteczność wypowiedzenia

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronną czynnością prawną zmierzającą do rozwiązania umowy o pracę. Ponieważ Kodeks pracy nie określa, kiedy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy zostaje uznane za złożone drugiej stronie, należy zastosować przepisy Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę należy uznać za złożone z chwilą, gdy doszło do pracownika w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią. Ustalenie chwili złożenia jest również istotne dla określenia biegu okresu wypowiedzenia.

Zatem dla skuteczności wypowiedzenia konieczne jest, aby jego adresat (w tym przypadku pracownik) mógł zapoznać się z jego treścią. Wystarczy więc, aby pracodawca zapewnił pracownikowi taką możliwość. Jeśli pracownik odmówi przyjęcia wypowiedzenia i z własnej woli nie zapoznał się z jego treścią, to i tak obowiązek pracodawcy uważa się za spełniony, a wypowiedzenie jest ważne i skuteczne.

Zdaniem Sądu Najwyższego z przepisu art. 62 Kodeksu cywilnego wynika, że decydujące jest ustalenie istnienia możliwości zapoznania się przez daną osobę z treścią złożonego jej oświadczenia woli, a nie to, czy do takiego zapoznania się w istocie doszło (wyrok Sądu Najwyższego z 11 grudnia 1996 r., I PKN 36/96).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: