eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zespół powypadkowy - powołanie i kompetencje

Zespół powypadkowy - powołanie i kompetencje

2009-01-15 14:01

Przeczytaj także: Podróż służbowa a wypadek przy pracy


Sporządzenie protokołu

Prace zespołu wypadkowego uwieńczone zostają sporządzeniem protokołu powypadkowego, który powinien powstać w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Wzór protokołu ustala minister właściwy do spraw pracy na podstawie art. 237 § 2 K.p. (§ 8 ust. 1 rozporządzenia).

Ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku może niekiedy zostać utrudnione (np. ze względu na zły stan zdrowia poszkodowanego), co w konsekwencji uniemożliwi sporządzenie protokołu w ustawowym terminie. W takiej sytuacji przepisy pozwalają, aby protokół powypadkowy powstał później. Trzeba jednak pamiętać, że przyczyny tego opóźnienia powinny zostać zawarte w treści protokołu powypadkowego (§ 8 ust. 2 rozporządzenia).

Co ważne, członek zespołu wypadkowego może zgłosić do protokołu zdanie odrębne, które wymaga jednak uzasadnienia. W razie rozbieżności w opiniach członków zespołu o ostatecznej treści protokołu decyduje pracodawca (§ 9 ust. 1 i 2 rozporządzenia).

Jeszcze przed zatwierdzeniem protokołu przez pracodawcę z treścią dokumentu należy zapoznać poszkodowanego lub rodzinę zmarłego pracownika. Zespół powypadkowy powinien dopilnować również, aby pracownik miał świadomość swego prawa do zgłaszania zastrzeżeń i uwag do ustaleń protokołu. Podobne uprawnienie przysługuje również rodzinie zmarłego (§ 10 ust. 1, 2 i 4 rozporządzenia).

Protokół powinien zostać sporządzony w niezbędnej ilości egzemplarzy i wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową niezwłocznie trafić do rąk pracodawcy, który musi go zatwierdzić (§ 8 ust. 3 rozporządzenia). Do dokumentacji powypadkowej w szczególności należą:
  • zapis wyjaśnień poszkodowanego,
  • zapis informacji uzyskanych od świadków wypadku,
  • pisemna opinia lekarza lub innych specjalistów,
  • szkice lub fotografie miejsca wypadku,
  • odrębne zdanie złożone przez członka zespołu powypadkowego,
  • ewentualne uwagi i zastrzeżenia poszkodowanego bądź członków rodziny zmarłego wskutek wypadku pracownika.

Protokół powypadkowy pracodawca powinien zatwierdzić nie później niż w ciągu 5 dni od dnia jego sporządzenia. W razie, gdy poszkodowany lub członkowie rodziny zmarłego pracownika zgłosili zastrzeżenia do protokołu albo protokół nie odpowiada warunkom narzuconym przez rozporządzenie, pracodawca zwraca nie zatwierdzony dokument zespołowi powypadkowemu w celu wyjaśnienia i uzupełnienia go. Po dokonaniu stosownych uzupełnień i wyjaśnień zespół powypadkowy winien sporządzić (nie później niż w ciągu 5 dni) nowy protokół i przekazać go pracodawcy wraz z protokołem, który nie został uprzednio zatwierdzony (§ 12 ust. 1- 3 rozporządzenia).

Już zatwierdzony protokół pracodawca niezwłocznie powinien przekazać poszkodowanemu, a w razie gdy doszło do wypadku śmiertelnego- członkom rodziny zmarłego pracownika (§ 13 ust. 1 rozporządzenia).

Jeżeli protokół dotyczy wypadku śmiertelnego, ciężkiego lub zbiorowego jego egzemplarz musi trafić również do właściwego inspektora pracy. Warto tu dodać, że inspektor pracy ma prawo zwrócić protokół pracodawcy, jeśli uzna, że zawiera on ustalenia naruszające uprawnienia pracownika albo nieprawidłowe wnioski profilaktyczne. W takiej sytuacji pracodawca ma 5 dni na uzupełnienie i wyjaśnienie kwestionowanych przez inspektora postanowień dokumentu (§ 13 ust. 2 i § 14 rozporządzenia).

Protokół powypadkowy wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową należy przechowywać przez okres 10 lat (§ 15 rozporządzenia).

WAŻNE!

Jeżeli w treści protokołu powypadkowego znajdzie się stwierdzenie, że wypadek nie był wypadkiem przy pracy albo że zachodzą okoliczności, które mogą mieć wpływ na prawo pracownika do świadczeń przysługujących z tytułu wypadku, to nie może ono zostać pozostawione bez szczegółowego uzasadnienia i wskazania dowodów będących podstawą takiego stwierdzenia (§ 11 ust. 1 rozporządzenia).

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: