eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Przywrócenie do pracy a prawa pracownika

Przywrócenie do pracy a prawa pracownika

2008-12-29 12:02

Przeczytaj także: Bezprawne wypowiedzenie i zwolnienie: zbieg roszczeń


7 dni na zgłoszenie do pracy

W myśl art. 48 § 1 K.p., pracownik w ciągu 7 dni od przywrócenia go to pracy ma obowiązek zgłosić pracodawcy gotowość do natychmiastowego podjęcia pracy. Zgłoszenie to może być dokonane przez każde zachowanie pracownika, które w wystarczający sposób wskazuje na chęć podjęcia dalszego zatrudnienia (por. np. wyrok SN z 3 czerwca 1998 r., I PKN 161/98, OSNAPiUS 1999, Nr 11, poz. 365).

Co ważne, chodzi tu nie tylko o prawną, ale także faktyczną gotowość przystąpienia do wykonywania obowiązków zawodowych. Za gotowego do pracy nie można więc uznać pracownika przebywającego na zagranicznych wczasach czy odbywającego karę pozbawienia wolności.

PRZYKŁAD

Tadeusz K. zgłosił pracodawcy gotowość do pracy po pięciu dniach od uprawomocnienia się wyroku przywracającego do pracy. Szef stwierdził jednak, że zamierza wnieść apelację od postanowienia sądu i nie dopuścił pracownika do wykonywania obowiązków służbowych. Po 2 tygodniach Tadeusz K. ponownie pojawił się w firmie. I tym razem pracodawca odmówił dopuszczenia go do pracy, uznając, że nie dotrzymał siedmiodniowego terminu na zgłoszenie gotowości do pracy. Wobec powyższego pracownik złożył pozew o dopuszczenie go do pracy, żądając jednocześnie wynagrodzenia za czas pozostawania w gotowości do pracy. Sąd uwzględnił powództwo w całości, ponieważ stwierdził, że nie doszło do uchybienia terminowi.


Odmowa przywrócenia

Siedmiodniowy termin rozpoczyna swój bieg z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Niezwykle ważne jest jego dotrzymanie- uchybionego terminu nie można bowiem przywrócić. Pracownikowi, który spóźni się choćby jeden dzień, szef ma prawo odmówić przywrócenia do pracy.

Odmowę pracodawcy można kwestionować przed sądem, ale jedynie w przypadku, gdy uchybienie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika (np. ciężka choroba, sprawowanie opieki nad chorym dzieckiem czy kwarantanna). Sąd, weryfikując czy pracownik faktycznie nie miał wpływu na opóźnienia, powinien zbadać również prawidłowość zachowania pracodawcy (por. wyrok SN z 2 czerwca 2000 r., I PKN 683/99, OSNP 2001, Nr 22, poz. 668).

Należy tu jednak zaznaczyć, że w niektórych przypadkach możliwe jest uwzględnienie przyczyn zawinionych przez pracownika (np. nieznajomość terminu), zwłaszcza gdy opóźnienie nie jest nadmierne (por. wyrok Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 28 grudnia 1993 r., III APr 31/93, OSA 1994, Nr 6, poz. 43).

Konsekwencje nieuzasadnionej odmowy

Pracodawca, który nie zatrudni ponownie pracownika zgłaszającego we właściwym terminie gotowość do pracy, musi się liczyć z następstwami takiego kroku- w takiej sytuacji pracownik, w trybie art. 81 § 1 K.p., może żądać wynagrodzenia za czas pozostawania w gotowości do pracy.

Pracownikowi przysługuje ponadto, w trybie art. 1050 K.p.c., prawo wszczęcia egzekucji w tym zakresie. Potwierdza to uchwała SN z 28 maja 1976 r. (V PZP 12/75, OSNC 1976, Nr 9, poz. 187), w której sąd uznał, że pracownik, który z niezawinionych przez siebie przyczyn za późno zgłosił gotowość do pracy i spotkał się z odmową ponownego zatrudnienia, może (po wcześniejszym ustaleniu, że opóźnienie było od niego niezależne) domagać się wykonania prawomocnego wyroku dotyczącego przywrócenia do pracy.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: